Inauguracyjne posiedzenie Komisji Etyki Bankowej
18 maja 2026 r. odbyło się inauguracyjne Posiedzenie Plenarne XII kadencji Komisji Etyki Bankowej przy ZBP.

Misją Komisji jest działanie na rzecz przestrzegania przez banki i ich pracowników zasad etycznych. Komisja została powołana w celu opracowywania i promocji najlepszych standardów etycznych w działalności polskiego sektora bankowego, ich monitorowania i oceny przestrzegania. W skład Komisji wchodzą eksperci bankowi oraz przedstawiciele środowiska akademickiego.
Skład Komisji XII kadencji został powołany uchwałą Walnego Zgromadzenia ZBP w kwietniu 2026 r.
Inauguracyjne posiedzenie Komisji otworzył dr Tadeusz Białek, Prezes ZBP. W wystąpieniu otwierającym podkreślił wiele wyzwań przed jakimi stoi sektor bankowy oraz istotną rolę Komisji w kształtowaniu standardów etycznego postępowania.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia nowo wybrani członkowie Komisji odebrali akty powołania.

W pierwszej części posiedzenia został dokonany także wybór Prezydium Komisji Etyki Bankowej.
W skład Prezydium Komisji Etyki Bankowej XII kadencji wchodzą:
- dr Jacek Bartkiewicz – Przewodniczący Komisji
- Jolanta Ciążyńska-Syka – Wiceprzewodnicząca
- Bartosz Hałaczkiewicz – Wiceprzewodniczący
- Marta Jedlińska – Wiceprzewodnicząca
- dr hab. Krzysztof Koźmiński- Wiceprzewodniczący
Po ukształtowaniu składu Prezydium Komisji dalsze prowadzenie obrad przejął Przewodniczący dr Jacek Bartkiewicz. W części dyskusji o wyzwaniach etycznych prezentację wygłosił dr Przemysław Barbrich omawiając wyniki badań wizerunkowych sektora bankowego. Następnie przewodniczący Jacek Bartkiewicz podsumował obszary działań Komisji poprzedniej kadencji. Prezentacja zidentyfikowanych w poprzedniej kadencji zagadnień była wstępem do dyskusji o zadaniach dla Komisji nowej kadencji. Członkowie KEB podzielili się pierwszymi obserwacjami na to jakie tematy etyczne będą szczególnie aktualne w najbliższym czasie.