Komunikat z posiedzenia Rady do spraw obrotu gotówkowego
W dniu 15 maja 2026 r. odbyło się posiedzenie Rady do spraw obrotu gotówkowego, organu opiniodawczo-doradczego przy Zarządzie Narodowego Banku Polskiego.
Z ramienia Związku Banków Polskich udział w spotkaniu wzięli: Bartłomiej Nocoń – Dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej, a także Katarzyna Zygierewicz – Doradca Zarządu, Zespół Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej.
Podczas posiedzenia Rada zapoznała się z danymi dotyczącymi obiegu znaków pieniężnych i zaopatrywania w walutę polską oraz aktualizacją informacji na temat fałszerstw znaków pieniężnych, a także wynikami najnowszego badania dostępności gotówki.
Jednocześnie Rada przyjęła informację o otrzymaniu w dniu 30 kwietnia 2026 r. przez Narodowy Bank Polski prestiżowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Pieniądza (International Association of Currency Affairs) w kategorii najlepszej na świecie inicjatywy wzmacniającej odporność obrotu gotówkowego za opracowanie i wdrożenie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego.
Ponadto, Rada zapoznała się z prezentacją dotyczącą roli podmiotów sektora finansowego w systemie ochrony infrastruktury krytycznej oraz postępem prac Grupy roboczej do spraw zarządzania odpornością operacyjną gotówki.
Kolejne posiedzenie Rady zaplanowano na IV kwartał 2026 r.