Kalendarz wydarzeń

Spotkanie z panem Thomasem Finem

2014-07-31

W Klubie Bankowca odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiego środowiska bankowego z panem Thomasem Finem, czołowym amerykańskim negocjatorem Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) w obszarze usług i inwestycji i dyrektorem w Urzędzie d/s Handlu Stanów Zjednoczonych (The Office of the United States Trade Representative - USTR).

W trakcie rozmowy omówiono m.in. stan prowadzonych negocjacji w sprawie TTIP między rządem Stanów Zjednoczonych a Komisją Europejską oraz poruszono kwestię możliwego włączenia i znaczenie sektora usług finansowych w pakiecie rokowań.

Polskiej stronie przewodzili Krzysztof Pietraszkiewicz i Mieczysław Groszek – Prezes i Wiceprezes Związku Banków Polskich. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele polskiego Ministerstwa Finansów oraz banków PKO BP i mBanku.

Stronę polską interesowały szczególnie ujęcie w ramach TTIP kluczowych dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa tematów, tj. rolnictwa i energetyki, w tym gazu łupkowego. Rozmawiano też o innowacyjności w biznesie i dostępie do najnowocześniejszych technologii po obu stronach Atlantyku.