Kalendarz wydarzeń

Raport Netb@nk: ZBP: 20 milionów kart zbliżeniowych w portfelach Polaków - konferencja prasowa

2014-03-25

Na koniec 2013 roku do bankowości internetowej dostęp miało ponad 21,8 miliona klientów indywidualnych, a aktywnie korzystało z niej ponad 12 milionów osób. Obie grupy w ciągu minionych 12 miesięcy powiększyły się o odpowiednio o 5,12% i 9,19%. Najdynamiczniej rozwijają się jednak technologie zbliżeniowe. Liczba kart z funkcją płatności tego typu w ciągu ostatniego roku wzrosła o 32% i osiągnęła poziom 20 milionów sztuk. - wynika z 13. edycji raport NetB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich i zaprezentowanego na wtorkowej konferencji prasowej.

W Konferencji wzięli również udział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP, Jerzy Bańka, Wiceprezes ZBP, Mieczysław Groszek, Wiceprezes ZBP oraz Marcin Idzik z TNS Polska.


Netb@nk: ZBP: 20 milionów kart zbliżeniowych w portfelach Polaków

Bankowość internetowa i płatności bezgotówkowe niezmiennie od kilku lat należą do najdynamiczniej rozwijających się obszarów systemu bankowego. Pomimo trudnych dla gospodarki miesięcy, miniony rok również stał pod znakiem znaczących wzrostów i to zarówno jeśli chodzi o klientów indywidualnych jak i sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

„Rozwój płatności bezgotówkowych i ich coraz większa powszechność to jeden z istotniejszych elementów rozwoju ekonomicznego. Polski system bankowości elektronicznej na tle innych krajów europejskich jest jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych. Cały czas rozwijamy nowe usługi. Dwa lata temu nowością były karty zbliżeniowe, dzisiaj mamy ich 20 milionów, w 2013 roku banki uruchomiły pierwsze, prawdziwe wirtualne oddziały – skala i tempo rozwoju jest imponujące.”– mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich

Na koniec 2013 roku do bankowości internetowej dostęp miało ponad 21,8 miliona klientów indywidualnych, a aktywnie korzystało z niej ponad 12 milionów osób. Obie grupy w ciągu minionych 12 miesięcy powiększyły się o odpowiednio o 5,12% i 9,19%. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, grupa klientów mających dostęp do bankowości internetowej w 2013 roku wzrosła 1,64%, a liczba aktywnych klientów MSP spadła o 2,53%.

W ujęciu rocznym o 6,35% wzrosła liczba kart debetowych, na koniec 2013 roku było ich ponad 28,2 miliona sztuk. Nadal spada za to liczba kart kredytowych, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy o 4,88% do poziomu 6,13 miliona sztuk.

„Sektor bankowy pracuje nad stałym rozwojem i popularyzacją systemów płatności bezgotówkowych. Wyraźnie widzimy, że klienci doceniają te działania i coraz częściej z nich korzystają. Przykładem mogą być statystyki systemu Elixir i Express Elixir, w obu przypadkach wzrosły zarówno wartości, jak i liczba transakcji.  Nie zapominamy również o bezpieczeństwie, bo bankowość internetowa i płatności bezgotówkowe opierają się na zaufaniu klientów. Między innymi dlatego na początku tego roku uruchomiliśmy telefoniczny system zastrzegania karta pod numerem 828 828 828.”– podkreśla Mieczysław Groszek, Wiceprezes ZBP.

Pengab: Zrównoważony wzrost koniunktury

Na koniec pierwszego kw. br. Pengab zgodnie z oczekiwaniami umocnił swoją wartość na poziomie 27,8 pkt. (+0,2 m/m). W środowisku bankowym  dominuje przekonanie  o utrzymaniu obecnego wzrostu aktywności klientów banków na rynku finansowym.  Z zachowaniem dotychczasowej dynamiki umacnia się wzrostowy trend na rynku kredytów osób indywidualnych, jak również przedsiębiorstw. Systematycznie poprawia się struktura depozytów oraz maleje problem kredytów zagrożonych. W kontekście nadchodzącego półrocza przewiduje się dalszą poprawę sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach, w tym poprawę sytuacji makroekonomicznej kraju. W najbliższym miesiącu oczekiwana jest jednak sezonowa korekta.

„Wzrost wskaźnika ocen i korekta wskaźnika prognoz zadecydowały o wartości głównego indeksu Pengab w marcowym pomiarze koniunktury bankowej, która utrzymała się na poziomie bardzo zbliżonym do poprzedniego miesiąca. Mimo niewielkiego osłabienia dynamiki prognoz, obserwowanego we wszystkich segmentach, co było widoczne również w lutym, oczekiwania bankowców w zakresie wzrostów, szczególnie w w obszarze kredytów mieszkaniowych i konsumenckich w dalszym ciągu pozostają na stosunkowo wysokim poziomie. Warta odnotowania jest natomiast poprawa ocen w zakresie kredytów dla przedsiębiorstw oraz dalszy wzrost jakości portfela należności. Ankietowani bankowcy drugi miesiąc z rzędu sygnalizują poprawę w tego wskaźnika”. – podsumowuje Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich

Poniżej materiały z konferencji do ściągnięcia

wydrukuj stronę

Materiały do pobrania