Kalendarz wydarzeń

Seminarium VAT w sektorze finansowym

2014-03-27

Dnia 27 marca br. w Klubie Bankowca (ul. Smolna 6, Warszawa) odbyło się Seminarium pod hasłem „VAT w sektorze finansowym” zorganizowane wspólnie przez Związek Banków Polskich i Crido Taxand. Andrzej Puncewicz, Partner w Crido Taxand i dr Mariusz Zygierewicz, Dyrektor w Związku Banków Polskich dokonali oficjalnego otwarcia Seminarium, podkreślając istotność zagadnień prawnych związanych z podatkiem od towarów i usług dla sektora bankowego.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części:

  • Aspekt międzynarodowy
  • Podejście krajowe

 

W pierwszej części udział wzięli znakomici goście z zagranicy. Arthur Kerrigan, przedstawiciel DG TAXAUD w Komisji Europejskiej dokonał omówienia aktualnego statusu i przewidywanych kierunków zmian w regulacjach UE dotyczących opodatkowania usług finansowych podatkiem VAT. Następnie Richard Baxter, Managing Director w Taxand UK zaprezentował sposób postrzegania tego podatku przez sektor bankowy w Wielkiej Brytanii.

Część drugą rozpoczął Jacek Łabanowski, Partner w Crido Taxand przedstawiając prezentację na temat podatku VAT w usługach finansowych z polskiej perspektywy, skupiając się przy tym na kwestiach związanych z usługami pomocniczymi (granice zwolnienia w świetle ostatnich orzeczeń sądów administracyjnych) oraz na procesie VAT pro-rata (i skutecznych sposobach jego zarządzania).

Głównym mówcą części poświęconej polskim aspektom VAT był Roman Wiatrowski, Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przybliżył uczestnikom Seminarium zagadnienia związane z wykorzystaniem przez NSA wyroków TSUE w orzecznictwie dotyczącym usług finansowych, a następnie odpowiedział na pytania skierowane od słuchaczy.

Seminarium cieszyło się sporym zainteresowaniem sektora bankowego, zwłaszcza ze strony przedstawicieli departamentów podatkowych.

Materiały do pobrania