Kalendarz wydarzeń

Otwarcie Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa

2016-07-04

4 lipca br. w warszawskiej siedzibie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej odbyło się oficjalne otwarcie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa. Jedną z kluczowych platform tego nowoczesnego projektu jest Bankowe Centrum Cyberbepieczeństwa. Jego celem będzie wykrywanie cyberzagrożeń, ich analiza i operacyjne przeciwdziałanie skutkom ataków hakerskich na systemu informatyczne banków i innych instytucji publicznych.

Funkcjonowanie Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa będzie oparte o wypracowane relacje i modele współpracy w tym zakresie między bankami, realizowane dotychczas m.in. w ramach prac Rady Bankowości Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

W oficjalnym otwarciu NCB udział wzięli m.in. Minister Cyfryzacji – Anna Streżyńska, Dyrektor NASK – Wojciech Kamieniecki oraz przedstawiciele Zarządu ZBP: Prezes – Krzysztof Pietraszkiewicz i Wiceprezes – Mieczysław Groszek. - Kwestia cyberbezpieczeństwa i ochrony przed atakami hakerskimi to jedno z największych wyzwań, któremu współcześnie musi sprostać każde nowoczesne państwo. Jako Związek Banków Polskich z satysfakcją przyjmujemy fakt skorzystania przez administrację publiczną z dotychczasowych doświadczeń i współpracy między bankami w zakresie przewidywania, wykrywania oraz obrony przed cyber zagrożeniami. Jest to jednak proces ciągły i głęboko wierzymy, że otwarcie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa odegra w nim bardzo ważną rolę i pozwoli na jeszcze skuteczniejsze działanie – powiedział Wiceprezes ZBP, Mieczysław Groszek.