Kalendarz wydarzeń

Każdego będzie stać na inwestowanie w mieszkania na wynajem

2018-04-09

Czy powstanie w Polsce więcej mieszkań, a Polacy będą mieli nowy bezpieczny instrument finansowy do długoterminowego oszczędzania? Z Konradem Płochockim Dyrektorem Generalnym Polskiego Związku Firm Deweloperskich rozmawia Robert Lidke.

Robert Lidke: Ministerstwo Finansów zapowiada rozpoczęcie prac nad ustawą o REIT-ach, czyli o firmach inwestujących w najem nieruchomości ( FINN). Czy zdaniem deweloperów będzie to istotna ustawa dla rynku nieruchomości w Polsce?

Konrad Płochocki: Ustawa jest potrzebna, i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości.  Cieszymy się z zapowiedzi jej wprowadzenia. Uważamy jednak, że powinna obejmować także inne sektory nieruchomości…

, …czyli powinna obejmować także nieruchomości komercyjne…

Oczywiście, to jest bowiem klucz do powodzenia tego projektu. Głównie, dlatego że cała wiedza dotycząca obsługi, strukturyzowania, zabezpieczania interesów inwestora, który nie jest na miejscu, rozwiązań podatkowych, zarządczych, utrzymujących substancję nieruchomości – jest w tej chwili praktycznie tylko w instytucjach obsługujących sektor komercyjny nieruchomości. To są kancelarie prawne, zarządcy nieruchomości, reprezentanci funduszy inwestycyjnych.

Nawet, jeśli ta ustawa obejmuje tylko rynek nieruchomości mieszkaniowych to i tak jest krokiem w dobrym kierunku, bo rozszerza możliwości lokowania kapitału w Polsce, stwarza alternatywę dla krajowych inwestorów, którzy być może nie będą szukali możliwości inwestycyjnych zagranicą. I co ważne przysłowiowemu Kowalskiemu, który ma mniej zasobny portfel umożliwia wejście na rynek nieruchomości na wynajem.

Czyli zmierzamy ku modelowi, który jest stosowany na wielu innych rynkach i świetnie się sprawdza jako zabezpieczenie długoterminowych oszczędności zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych.

Więcej na stronie aleBank.pl