Kalendarz wydarzeń

IT@BANK

2018-11-15

W dniu 15 listopada 2018 r. odbyła się konferencja IT@BANK zorganizowana przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji, "Miesięcznik Finansowy BANK" oraz Forum Technologii Bankowych ZBP.

Tegoroczna konferencja przygotowywana przez redakcję „Miesięcznika Finansowego BANK” – magazynu kadry menedżerskiej banków, we współpracy z Radą Bankowości Elektronicznej oraz Forum Technologii Bankowych Związku Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji, uważana jest za jedno z najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń. W poprzednich latach w ich trakcie omawiano m.in. zagadnienia związane z cloud computingiem, mobilną bankowością, prezentowano metody kontaktu z klientami za pomocą mediów społecznościowych, open banking.

Tematyka tegorocznej konferencji IT@BANK 2018 poświęcona została najnowszym, globalnym trendom w bankowym IT oraz wpływowi nowych technologii na rozwój i efektywność sektora.

Kolejną edycję konferencji IT@BANK, największego i najbardziej prestiżowego w Polsce spotkania środowiska informatycznego z polskim sektorem bankowym, podzielono na kilka podstawowych bloków: prezentacje ekspertów działających w polskiej bankowości, rozstrzygnięcie konkursu dla fintechów oraz podsumowanie corocznego rankingu polskich banków i wręczenie nagród najprężniejszym instytucjom i wizjonerom bankowego rynku. W konferencji uczestniczyło ponad 600 osób, które mogły uczestniczyć w trzech sesjach tematycznych: technologia podstawą rozwoju biznesu bankowego, czego banki mogą się nauczyć od swoich klientów oraz trendy technologiczne – narzędzia i bezpieczeństwo.

Tematyka tegorocznej konferencji IT@BANK 2018 poświęcona została najnowszym, globalnym trendom w bankowym IT oraz wpływowi nowych technologii na rozwój i efektywność sektora.

„Mamy ciekawe otoczenie rynkowe. Wyniki badań rynkowych pokazują ogromne zaufanie klientów do rozwiązań IT oferowanych przez banki. Trochę nas to zaniepokoiło, gdyż klienci mówią, że to, co banki oferują w sferze bezpieczeństwa, jest tak dobre, że sami nie muszą dbać o cyberbezpieczeństwo – zauważył Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – Klienci przenieśli odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo na banki. Dodatkowo w ostatnim czasie pojawił się kolejny segment regulacji prawnych – ustawa o cyberbezpieczeństwie, a w rezultacie konsekwencje tych regulacji dotkną nas wszystkich. W kolejnych kwartałach przyjdzie nam zapewne dokonywać pewnych harmonizacji i zmian, ale ważne jest to, że kościec, szkielet rozwiązań jest dostępny. Bankowcy mają świadomość, że stale muszą się doskonalić i dbać o rozwój technologii. Według mnie zmiany te muszą odbywać się w ścisłej współpracy branży z naukowcami. Bez tego w kolejnych dziesięcioleciach bankowość nie będzie mogła odpowiednio się rozwijać” – dodał prezes ZBP.

Ranking IT@BANK 2018

Kulminacyjnym punktem konferencji, tradycyjnie już, było ogłoszenie wyników trzynastej edycji rankingu IT@BANK. Rozpoczynając galę, redaktor naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK” Stanisław Brzeg-Wieluński przypomniał, iż w tegorocznej edycji wystartowało 57 firm z branży teleinformatycznej, świadczących usługi dla instytucji finansowych. Zwrócił również uwagę na fakt, iż rosnące zapotrzebowanie na wsparcie banków nowoczesnymi rozwiązaniami z branży IT podyktowane było w ostatnim czasie koniecznością wdrożenia nowych przepisów, takich jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych.

Nagrodę główną za zajęcie III miejsca w rankingu firm informatycznych pracujących na potrzeby sektora finansowego IT@BANK 2018 przyznano firmie Diebold Nixdorf Sp. z o.o. Odebrał ją Tomasz Rokita – Head of Banking w Diebold Nixdorf.

II miejsce zdobyła Comarch SA. Statuetkę wręczono Przemysławowi Drzymale, Executive Vice President of Global Sales EMEA, Financial Services Sector Comarch SA.

Nagrodę główną za zajęcie I miejsca otrzymała Asseco Poland SA. Statuetkę odebrał Marek Lulek, dyrektor sprzedaży.

Zwycięzcą w kategorii „Potencjał rozwojowy” została Comarch SA. Nagrodę przekazano Przemysławowi Drzymale.

Nagrodę specjalną za zajęcie I miejsca w kategorii „Efektywność” otrzymała ATM SA. Statuetkę odebrała Magdalena Żernicka, Business Development Manager, Data Center firmy.

Pierwsze miejsca w kategorii „Pozycja firm w sektorze finansowym – Dostawcy oprogramowania i integratorzy” przypadło Blue Media SA. Nagrodę wręczono Tomaszowi Jakubowskiemu, doradcy zarządu spółki.

W kategorii „Pozycja firm w sektorze finansowym – Multispecjalizacja i inne” pierwsze miejsce zdobyła Diebold Nixdorf  Sp. z o.o. Wyróżnienie odebrał Tomasz Rokita.

I miejsce w kategorii „Pozycja firm w sektorze banków spółdzielczych – Dostawcy oprogramowania i integratorzy” wywalczyła SoftNet Sp. z o.o. Statuetka trafiła w ręce prezesa spółki Andrzeja Daty.

Zwycięzcą kategorii „Pozycja firm w sektorze banków spółdzielczych – Multispecjalizacja i inne” został Zakład Usług Informatycznych NOVUM Sp. z o.o. Nagrodę odebrał Zbigniew Forenc, wiceprezes zarządu firmy.

Tradycją rankingu IT@BANK jest przyznawanie nagród roku za wybitne zasługi dla cyfryzacji polskiego sektora finansowego. W tym roku tytuł Wizjonera Rynku IT@BANK2018 otrzymały Magdalena Borowik i Karolina Marzantowicz. – Odegrały one pionierską rolę w propagowaniu technologii blockchain w polskim sektorze finansowym oraz w administracji publicznej. Ten ogromny wysiłek dał wymierny efekt w postaci pierwszego w naszym kraju wdrożenia trwałego nośnika. Technologia blockchain jest wielką nadzieją dla polskich banków na obniżenie kosztów, a dla polskich eksporterów na ekspansję zagraniczną. A polskiemu państwu daje skuteczne narzędzie do walki z szarą strefą i karuzelami vatowskimi – przypomniała prowadząca konferencję Marta Kielczyk. Z kolei nagrody za Produkt Roku IT@BANK2018 odebrał Piotr Alicki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej. – Instytucja ta wprowadziła rewolucyjne w skali Polski i Unii Europejskiej rozwiązania, które pozwolą polskiej bankowości utrzymać obecną pozycję technologicznego lidera na tle Europy i wielu krajów świata. Trwały nośnik oparty na blockchainie jest pierwszym w kraju wdrożeniem tej technologii, zaś STIR i split payment udanym, wspólnym projektem sektora bankowego i administracji publicznej. Nowe rozwiązanie jest wsparciem całego sektora bankowego w realizacji zadań regulacyjnych wynikających z obowiązków ustawowych – tak uzasadniono trzykrotną nominację.

Pełną relację z konferencji i materiały pokonferencyjne (prezentacje, zdjęcia) znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.aleBank.pl/ITBANK

Mamy nadzieję, że są Państwo zadowoleni z uczestnictwa i już dziś serdecznie zapraszamy Państwa na IT@BANK 2018.