
Spotkanie zostało zorganizowane staraniem Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli. Związek reprezentowali na spotkaniu dr Tadeusz Białek – Prezes ZBP, Agnieszka Wachnicka – Wiceprezes ZBP oraz dr Piotr Gałązka – Dyrektor Przedstawicielstwa ZBP w Brukseli.
Spotkanie, które odbyło się w bardzo dobrej atmosferze otwartego dialogu i współpracy mającej na celu rozwój rynku i tworzenie proporcjonalnych ram prawnych, koncentrowało się na kluczowych tematach finansowych kształtujących sektor bankowy.
Główne tematy poruszone podczas spotkania dotyczyły:
- Dyrektywy Omnibus Sustainability i potrzeba uproszczeń regulacyjnych ESG w celu zwiększenia konkurencyjności rynku przy jednoczesnym wspieraniu celów zrównoważonego rozwoju.
- Postulatów ZBP dot. uproszczenia rynków kapitałowych, z 27 kluczowymi propozycjami mającymi na celu zmniejszenie złożoności regulacyjnej i poprawę efektywności rynku, przedstawionych w kontekście zbliżającego się planu działań dotyczącego S.I.U.
- uwag ZBP do projektu rozporządzenia PSR, koncentrujących się na potrzebie zapewnienia obiektywnego podejścia do definicji autoryzacji i pilnej potrzebie zmiany art. 80, aby umożliwić bankom skuteczne zapobieganie oszustwom poprzez analizę danych behawioralnych klientów.
- spraw przed TSUE dotyczących kredytów hipotecznych opartych o WIBOR, w ramach których podkreślano ich potencjalny negatywny wpływ na stabilność rynku finansowego i konieczność zrównoważonego stanowiska Komisji.

Przedstawiciele ZBP zaprezentowali konkretne zalecenia dotyczące każdego z tych tematów, aby zapewnić dobrze skalibrowane ramy regulacyjne, które wspierają zarówno wzrost gospodarczy, jak i stabilność finansową.
Bezpośredni dialog na tak wysokim poziomie w formie bilateralnej rozmowy z Komisarz Komisji Europejskiej świadczy o tym, że Związek Banków Polskich poprzez swoje Przedstawicielstwo w Brukseli jest silną i aktywną organizacją na forum unijnym.
Podkreślić należy, że jest to drugie bilateralne indywidualne spotkanie Prezesa Białka z komisarz Albuquerque w ciągu dwóch miesięcy. Pokazuje to, że głos Związku jako najważniejszego reprezentanta interesów polskiego sektora bankowego jest słyszany i brany pod uwagę. To efekt wieloletnich starań w celu budowania pozycji ZBP na poziomie UE.