• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Karpacz 2023
Wydarzenia
05.09.2023

Forum Ekonomiczne w Karpaczu

W dniach 5-7 września obradowało XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu to największa konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej, na której obecni byli liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki. Wśród zapowiedzianych gości byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Minister Anna Moskwa czy Minister Waldemar Buda.

W ciągu trzech dni dyskusji i obrad Związek Banków Polskich reprezentowali przedstawiciele Zarządu: prezes Tadeusz Białek, wiceprezes Agnieszka Wachnicka oraz wiceprezes Bartosz Kublik.

Pierwszego dnia Forum Ekonomicznego prezes Tadeusz Białek wziął udział w debacie PAP: Bezpieczny kredyt 2% – jak zmienił rynek nieruchomości? Kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą do rat funkcjonuje od ponad dwóch miesięcy. Paneliści dyskutowali o tym, ile osób dotychczas skorzystało z kredytu i jakie są dalsze predykcje, a także o jego wpływie na ceny mieszkań oraz potencjalne nowe inwestycje deweloperskie.

We wtorek miała miejsce także debata: Rynek mieszkaniowy po uruchomieniu „Bezpiecznego kredytu”. Nad konsekwencjami programu dyskutowali: Przemysław Barbrich (dyrektor Zespołu Komunikacji i PR ZBP), Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii), dr Iwona Sroka (członkini zarządu Murapol SA) i Jacek Jaśkowiak (prezydent Poznania).

Podczas wieczornej gali, na zakończenie pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu, nagrodę „Firma Roku” otrzymał Banku Gospodarstwa Krajowego. Na ręce Pani Prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki nagrodę wręczył prezes ZBP Tadeusz Białek.

Fot: Twitter, @Economic_Forum_

- BGK jest wzorcowym przykładem łączenia historii z nowoczesnym podejściem do biznesu. Dzięki wsparciu tej firmy budowano II Rzeczpospolitą, a dzisiaj trudno sobie wyobrazić rozwój i modernizację wielu obszarów współczesnej Polski – powiedział Tadeusz Białek.

Dodał, że BGK jest obecny także poza granicami, wspierając eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Przypomniał, że Bank Gospodarstwa Krajowego był także założycielem i jest aktywnym członkiem ZBP.

Tytułem Człowieka Roku uhonorowano Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezińskiego. Nagrodę Szkoły Głównej Handlowej otrzymał były kolarz i organizator Tour de Pologne Czesław Lang.

Drugi dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaczął się od dyskusji na temat sytuacji sektora bankowego z udziałem Prezesa ZBP. Tadeusz Białek dyskutował w panelu „Perspektywy i strategie rozwoju sektora bankowego” moderowanym przez Jacka Bartkiewicza, przewodniczącego rady SGH.

Wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka wzięła udział w debacie „Doświadczenia i perspektywy polskiego rynku kredytowego” moderowanej przez Waldemara Rogowskiego (BIK). Na pytania o to, jakie wyzwania stoją przed bankami w aspekcie rozwoju rynku kredytowego i jaka przyszłość czeka rynek kredytowy w kontekście przewidywanego spadku stóp procentowych odpowiadali także Robert Szcześniewski (CFO, CRO, Soonly Finance) oraz Sławomir Grzelczak (Wiceprezes Zarządu BIK).

Druga ze środowych debat, w których obecny był prezes ZBP Tadeusz Białek, dotyczyła regulacji - „Między nadregulacją a niedoregulowaniem. Środowisko legislacyjne a stabilność prowadzenia biznesu”. W dzisiejszej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, organy regulacyjne stoją przed wyzwaniem dostosowania się do szybkich zmian rynkowych. Między innymi w sektorach telekomunikacji, ubezpieczeń, finansów i energetyki istnieją zagrożenia wynikające z nadregulacji czy niewystarczającego regulowania. Uczestnicy panelu dyskutowali o tym, w jaki sposób zagwarantować stworzenie środowiska, w którym biznes będzie kwitł.

Receptą na wyjście z kryzysu i wzrost gospodarczy są między innymi inwestycje. To najlepsze narzędzie do tworzenia nowych miejsc pracy i modernizacji infrastruktury w regionie. Polska w nowej perspektywie finansowej UE ma przeznaczyć na nie łącznie 76 miliardów euro. Jak samorządy, główny beneficjent tych środków, są przygotowane do realizacji kolejnych inwestycji? O tym dyskutowali uczestnicy debaty "Fundusze unijne na inwestycje regionalne – bilans zysków i strat", w której udział brał Bartosz Kublik, wiceprezes ZBP.

Ostatniego dnia Forum odbyła się debata „Sztuczna inteligencja w biznesie. Jak algorytm pomaga zarabiać pieniądze?” z udziałem wiceprezes ZBP Agnieszki Wachnickiej. Nowe technologie – jak sztuczna inteligencja – to zmiana na miarę przewrotu kopernikańskiego.

W ciągu trzech dni obrad Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyło się ponad 470 debat, w których wzięło udział ponad 5 tys. gości z 60 krajów.