• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Minister Rolnictwa spotkał się z Zarządem ZBP
Wydarzenia
17.07.2024

Minister Rolnictwa spotkał się z Zarządem Związku Banków Polskich

Finansowanie rolnictwa z udziałem banków po 2024 roku, nowe instrumenty pomocowe WPR, wsparcie rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi, współpraca w ramach części agrobiznesowej KPO, finansowanie agroenergetyki, oraz współpraca w trakcie nadchodzącej Prezydencji RP w UE- były kluczowymi tematami rozmów.

17 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie delegacji Związku Banków Polskich (z Prezesem ZBP dr. Tadeuszem Białkiem na czele) z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr. Czesławem Siekierskim oraz z towarzyszącą mu delegacją MRiRW. W spotkaniu uczestniczył także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak oraz Wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka.
Fot. ZBP (od prawej): Bogusław Wijatyk, Dyrektor Generalny MRiRW, dr Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Tadeusz Białek, Prezes ZBP, Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes ZBP, Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Zespołu ZBP ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych.

Kluczowymi tematami poruszonymi podczas spotkania były: finansowanie rolnictwa z udziałem banków po 2024 roku, nowe instrumenty pomocowe WPR, wsparcie rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi, współpraca w ramach części agrobiznesowej KPO, finansowanie agroenergetyki, oraz współpraca w trakcie nadchodzącej Prezydencji RP w UE.

- Banki i środki finansowe które dostarczają, są niezbędne dla zapewnienia rozwoju rolnictwa i szerzej- całego agrobiznesu. Banki, szczególnie spółdzielczość bankowa, są także ważnym sojusznikiem w trakcie likwidacji skutków klęsk żywiołowych i we współpracy z ARIMR pomagają rolnikom reaktywować działalność. Cenimy sobie współpracę ze Związkiem Banków Polskich i deklarujemy otwartość na omówienie spraw ważnych dla Rolników- powiedział dr Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Delegacja Związku Banków Polskich jako obecnie najpilniejszy temat podniosła konieczność pilnego opracowania kontynuacji systemu pomocy krajowej. Obecny wygasa bowiem już z końcem bieżącego roku.

- System pomocy krajowej jest naszemu rolnictwu potrzebny. Zarówno system wsparcia kredytów inwestycyjnych, jak i klęskowych - co regularnie potwierdzają sami rolnicy. Brak jest negatywnych ocen także ze strony sektora publicznego. Wydaje się więc, że nie ma ani przeszkód prawnych ani politycznych dla kontynuacji systemu. Jako reprezentacja sektora bankowego deklarujemy gotowość do rozmów i prac w tej sprawie – powiedział dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich

Sektor bankowy z powodów prawnych, technologicznych i operacyjnych (przygotowanie marketingowe i przeszkolenie kadr) musi mieć odpowiedni czas (minimum kwartał) na przygotowanie się do zmiany systemu.

Związek Banków Polskich podniósł także potrzebę ustalenia aktualnej luki/ potrzeby finansowej na finansowanie zewnętrzne u beneficjentów KPO, w tym z wyszczególnieniem luki finansowej w obszarze agrobiznesu. Pomogłoby to odpowiedzieć komercyjnemu rynkowi finansowemu na realne zapotrzebowanie w ramach KPO oraz przygotować się do ewentualnej kolejnej rewizji programu i potrzebie sfinansowania projektów inwestycyjnych w krótkiej perspektywie czasowej. Zaproponowano m.in. rozważenie Modułu Państwa Członkowskiego jako akceptowalnego przez Komisję Europejską kanału włączenia banków do KPO.

Fot. ZBP (od prawej): Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w  Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Tadeusz Białek, Prezes ZBP, Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes ZBP – w trakcie roboczej części spotkania.


Podsekretarz stanu Adam Nowak poinformował o zadaniach realizowanych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) i pozytywnej ocenie gotowości banków do współpracy z ramach KPO:

- W ramach obecnego stanu KPO banki są mile widziane jako współfinansujący lub gwarantujący inwestycje beneficjentów KPO. Jeśli chodzi zaś o włączenie banków do części pożyczkowej, wymaga to dodatkowych analiz pod kątem dostępności środków KPO i decyzji Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej oraz zgody Komisji Europejskiej. W naszej ocenie banki mogą być bardzo cennym partnerem w wykonaniu tego planu – powiedział Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Przedstawiciele ZBP przedłożyli Ministrowi Rolnictwa także rekomendacje w zakresie obecnie procedowanej rewizji Krajowego Planu Na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) w obszarze  agroenergetyki- głównie biogazownictwa i agrofotowoltaiki.

- W ocenie banków którym naprawdę zależy na finansowaniu agrobiznesu, szereg regulacji krajowych nie uwzględnia specyfiki tych cennych źródeł energii, co utrudnia nie tylko ich rozwój strukturalny, ale i rozwój pomocnych im instrumentów finansowych na rynku komercyjnym – powiedziała Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes Związku Banków Polskich

Bankowcy zaproponowali także rozpoczęcie dialogu ws. wypracowania nowych instrumentów zarządzania ryzykiem w agrobiznesie, w tym związanych z zagrożeniami klęskowymi wynikłymi np. ze zmian klimatycznych. Tutaj zaproponowano otwarcie rozmów i prac pod patronatem Ministra Rolnictwa nt. rozwoju rynku nowych instrumentów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Na koniec Związek Banków Polskich zadeklarował wsparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w czasie prac i aktywności związanych z polską Prezydencją w Radzie UE. Elementem takiej współpracy może być zaplanowane na rok 2025 Forum Finansowania Agrobiznesu, które zorganizowane w 2024 roku we współpracy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi okazało się prawdziwym sukcesem.

W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy i eksperci z obu stron.