• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Polacy w 2019 r. zastrzegli w bankach ponad 176 tysięcy utraconych dokumentów
Wydarzenia
28.01.2020

Polacy w 2019 r. zastrzegli w bankach ponad 176 tysięcy utraconych dokumentów

W 2019 r., w międzybankowej bazie danych o skradzionych i zgubionych dokumentach tożsamości, które mogłyby zostać wykorzystane np. do wyłudzenia pożyczki czy kredytu zastrzeżono aż 176 554 dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. To rekord w całej historii Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzonego od 23 lat przez Związek Banków Polskich - wynika z raportu infoDOK.

Z opublikowanego 40. raportu o dokumentach infoDOK wynika, że tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić 1.607 kredytów o łącznej wartości 58,4 mln złotych.

Tak znaczny wzrost liczby zastrzeżeń jest bardzo dobrą wiadomością dla nas wszystkich. Każdy utracony dokument tożsamości jest niestety potencjalnym narzędziem do wykorzystania w działalności przestępczej. Utrata tożsamości może być bardzo dotkliwa zarówno dla jej właściciela, jak i dla oszukanych firm i instytucji. Taki dokument – po zastrzeżeniu – staje się dla przestępców w zasadzie bezużyteczny i wszyscy możemy spać spokojniej – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Rozpoczynamy dziś kolejny etap społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Projekt prowadzimy od 2008 roku. W tym czasie liczba zastrzeganych dokumentów w skali roku wzrosła ponad dwukrotnie. Jednocześnie – w samym tylko sektorze bankowym i pożyczkowym zablokowaliśmy ponad 85 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 4,7 miliarda złotych. Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 milion złotych. Dlatego tak istotne jest to, żebyśmy wszyscy zgłaszali w bankach fakt utraty dokumentu – nawet, jeżeli nie mamy konta, są banki, które przyjmują zastrzeżenia także od osób, które nie są ich klientami – ich lista jest dostępna na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DZ.

Spór o reputację sektora bankowego
Wizerunek polskiego sektora bankowego umacnia się konsekwentnie od wielu już lat. Trend ten potwierdzają badania, prowadzone od 2012 roku – przypomniał podczas styczniowej konferencji prasowej Związku Banków Polskich prezes tej organizacji, Krzysztof Pietraszkiewicz. Odniósł się on zarazem do zaskakującej sugestii rzecznika finansowego, Mariusza Goleckiego, jakoby polskie instytucje finansowe trwoniły zaufanie klientów.
Jak przeczytałem tę wypowiedź, w pierwszej chwili zastanawiałem się, czy nie był to lapsus. Myślę, że stwierdzenie pana Rzecznika oparte było na niepełnych czy nieprawdziwych informacjach – podkreślił prezes ZBP. (Źródło: alebank.pl)

Kredyty walutowe i zaufanie do banków
Zaufanie Polaków do instytucji finansowych ulega konsekwentnej poprawie, a banki znajdują się w czołówce najbardziej szanowanych podmiotów, wyprzedzając nawet wiele organów administracji publicznej.
Krzysztof Pietraszkiewicz przypomniał również, że wydarzenia, do których nawiązywał Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki, w szczególności zaś boom na rynku kredytów hipotecznych denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej, miały miejsce ponad kilkanaście lat temu, w całkowicie innych uwarunkowaniach politycznych, społecznych i gospodarczych.
Tak gruntowna zmiana, jaką była integracja europejska, a także perspektywa rychłego przyjęcia wspólnej waluty, do czego nie doszło w wyniku globalnego kryzysu, wywołały olbrzymią falę optymizmu nie tylko wśród zwykłych ludzi, ale również polityków oraz osób odpowiedzialnych za gospodarkę.
Głosy rozsądku były wówczas rzadkie, i co ciekawe, dochodziły z reguły z sektora bankowego. – Poza nadzorem i kilkoma pracownikami nauki czy profesjonalistami tylko Związek Banków występował o to by wyprowadzić określone ograniczenia w udzielaniu walutowych kredytów mieszkaniowych. Stanowisko to nie spotkało się jednak ze zrozumieniem – zauważył prezes ZBP. (Źródło: alebank.pl)

Pengab: Sezonowy wzrost aktywności klientów
Styczniowy pomiar koniunktury bankowej przyniósł wzrost większości analizowanych wskaźników. Główny wskaźnik Monitora Bankowego zwiększył swoją wartość o 4,6 pkt. co jest pierwszym od kilku miesięcy wzrostem tego wskaźnika, obecny poziom indeksu Pengab wynosi 23.1 pkt. Wśród pomiarów szczegółowych należy zwrócić uwagę na 10 punktowy wzrost ocen kredytów mieszkaniowych. Pozytywnie należy odnieść się do kilkupunktowych wzrostów w obszarze prognoz makroekonomicznych, w tym sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych, i gospodarki kraju. Niepokojące oceny wiążą się z możliwościami rozwojowymi sektora bankowego. 70 proc. badanych bankowców uważa, że w 2020 roku wzrosną koszty działalności banków. Ponad trzy czwarte badanych (83 proc.)  przewiduje spadek liczby placówek bankowych w 2020 roku, a 83 proc. przewiduje spadek zatrudnienia w bankach.

Plik do pobrania Raport InfoDOK i informacja prasowa
Plik do pobrania Monitor bankowy, styczeń 2020