Wydarzenia
27.08.2024

Raport AMRON-SARFiN Q2/2024: Spadki na rynku kredytów mieszkaniowych, ale z perspektywą wzrostu

II kwartał 2024 r. przyniósł wyraźny spadek aktywności na rynku kredytów mieszkaniowych, zarówno pod względem liczby, jak i wartości nowo udzielonych kredytów. Według najnowszego raportu AMRON-SARFiN, w okresie od kwietnia do czerwca 2024 r. banki w Polsce zawarły 45 434 umowy kredytowe na łączną kwotę 19,118 mld zł. W porównaniu z I kwartałem 2024 r. oznacza to spadek o 29,56% w liczbie udzielonych kredytów oraz o 28,87% w ich wartości

Głównymi przyczynami obserwowanego spadku były zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów przez banki oraz brak jednoznacznych deklaracji w sprawie nowych programów dopłat do kredytów hipotecznych. Rynek mieszkaniowy znajduje się w fazie wyczekiwania, gdzie potencjalni nabywcy zastanawiają się, czy skorzystać z dostępnych ofert kredytowych, czy poczekać na ewentualne wprowadzenie nowych programów wsparcia lub na spadek cen mieszkań. Wpływ na rynek kredytów mieszkaniowych miały także decyzje Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych NBP na poziomie 5,75%. Nie bez znaczenia pozostaje również widoczne osłabienie aktywności sektora deweloperskiego, co przyczyniło się do ograniczenia podaży nowych mieszkań na rynku.
 
Na początku sierpnia br. Związek Banków Polskich przedłożył Ministrowi Rozwoju i Technologii propozycję wykorzystania w pracach nad powstającym Portalem DOM doświadczeń sektora bankowego w tworzeniu ogólnopolskiej bazy danych o nieruchomościach, a nawet wykorzystania części funkcjonalności Systemu AMRON. Sektor bankowy od samego początku transformacji gospodarczej w Polsce prowadzi krytyczną ocenę sytuacji na rynku informacji o nieruchomościach, a Związek Banków Polskich już ponad 20 lat temu podjął decyzję o utworzeniu międzybankowej, ogólnopolskiej bazy danych o nieruchomościach, jaką jest AMRON.
 
Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie w tym projekcie naszych doświadczeń jak również zasobów i funkcjonalności Systemu AMRON może zdecydowanie przyspieszyć tempo prac nad stworzeniem Portalu DOM przy jednoczesnym obniżeniu wydatków budżetowych na ten cel. Z dostępu do Systemu AMRON korzysta od wielu lat Narodowy Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Prokuratura Krajowa i Policja i ponad 600 podmiotów gospodarczych aktywnych na rynku nieruchomości, w tym 25 największych banków komercyjnych i 391 banków spółdzielczych – mówi dr Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich i prezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji i dodaje – wracając do rynku mieszkaniowego i kredytowego podtrzymujemy naszą wcześniejszą prognozę wyników akcji kredytowej na rok 2024. Jednak to, jak zachowa się rynek kredytów hipotecznych w drugiej połowie roku 2024, zależy w dużej mierze od tego, czy rząd jednoznacznie i kiedy wypowie się co do realności uruchomienia z początkiem roku 2025 nowego programu wspierania kredytobiorców.

Więcj w materiałach z konferencji do pobrania poniżej

Sankcja Kredytu Darmowego
Problem sankcji kredytu darmowego polega na braku jej proporcjonalności – po pierwsze, nie przewidziano miarkowania tej sankcji, a po drugie nie jest wymagane, aby uchybienie kredytodawcy miało w jakikolwiek negatywny sposób wpłynąć na sytuacje ekonomiczną konsumenta. Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że tylko w Polsce zdecydowano się na wprowadzenie tak skrajnego rozwiązania wykraczającego poza ramy dyrektywy, która wymaga zachowania proporcjonalność sankcji. Sankcja kredytu darmowego została wprowadzona 13 lat temu w odmiennych realiach prawno-regulacyjnych. Od tego czasu wprowadzono szereg rozwiązań ograniczających możliwość nadużyć na rynku kredytów konsumenckich, jak m.in. maksymalne limity odsetek, maksymalne limity pozaodsetkowych kosztów kredytu, czy kompleksowe uregulowanie rynku firm pożyczkowych poprzez wprowadzenie wymogów kapitałowych, organizacyjnych oraz objęcie tego sektora nadzorem. Zmiany dokonane na przestrzeni lat całkowicie zmieniły rynek instytucji oferujących kredyty konsumenckie. Z jednej strony, regulacje prawne - w sposób niekwestionowany - zabezpieczyły interesy kredytobiorców. Z drugiej strony, cały rynek tzw. consumer finance uległ konsolidacji i profesjonalizacji. Na tym tle, funkcjonowanie w obecnych realiach sankcji kredytu darmowego w kształcie z 2011 r. jest rozwiązaniem nieproporcjonalnym.

Więcej w prezentacji do pobrania poniżej.

Pengab: Wyraźny spadek koniunktury na rynku kredytów
W sierpniu  Index Pengab odnotował wartość 23.7 pkt, m/m jest niższy o 4.7 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 1.7 pkt. do poziomu 29.2 pkt., a indeks ocen jest niższy m/m o 11.2 pkt. uzyskując wartość 18.2 pkt. W sierpniu m/m zaobserwowano wyraźny spadek aktywności klientów na rynku kredytów, zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Zarówno w przypadku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych, inwestycyjnych oraz obrotowych m/m spadki indeksów są dwucyfrowe. Silną korektę odnotowały także indeksy prognostyczne dla wszystkich monitorowanych wskaźników popytu na rynku kredytów.  Sierpniowy odczyt ujawnia m/m dalsze pogorszenie sześciomiesięcznej prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Przewidywania sześciomiesięczne sytuacji na rynku kredytów wskazują na dalsze pogorszenie prognoz.

Pobierz plik Sankcja Kredytu Darmowego - prezentacja
Pobierz plik Raport AMRON-SARFiN, Q2/2024
Pobierz plik Raport AMRON-SARFiN - informacja prasowa
Pobierz plik Raport AMRON-SARFiN - prezentacja
Pobierz plik Zapowiedź: XI edycja raportu „Polska i Europa 2024 – innowacje, inwestycje, wzrost cd. …”
Pobierz plik Monitor bankowy, sierpień 2024

Materiały audio z konferencji

Pobierz plik mp3 WIBOR, Sankcja Kredytu Darmowego (SKD) - T. Białek
Pobierz plik mp3 Zapowiedź: XI edycja raportu „Polska i Europa 2024 – innowacje, inwestycje, wzrost cd. …” - W. Kiciński
Pobierz plik mp3 Raport AMRON-SARFiN - J. Furga
Pobierz plik mp3 Monitor bankowy - M. Idzik
Pobierz plik mp3 Q&A (WIBOR, SKD, Wakacje kredytowe) - T. Białek

Materiały wideo