• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Raport InfoDOK, II kw. – maleje liczba prób wyłudzeń kredytów
Wydarzenia
26.07.2022

Raport InfoDOK, II kw. – maleje liczba prób wyłudzeń kredytów

W II kwartale 2022 r. zablokowano 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 54,4 mln złotych. Jednocześnie Polacy zgłosili do Systemu DOKUMNETY ZASTRZEŻONE ponad 37 tys. utraconych dokumentów tożsamości. Związek Banków Polskich opublikował jubileuszowy, 50. Raport o dokumentach infoDOK.

W ostatnim kwartale baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wzrosła o 37.112 szt. – to niemal dokładnie tyle samo, jak rok temu w analogicznym okresie (37.190 szt.). Statystycznie do bazy trafiało 408 szt. dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest ponad 2,2 miliona danych o zagubionych lub skradzionych dokumentach tożsamości.

W okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. odnotowano 1.806 prób wyłudzeń na łączną kwotę 54,4 mln zł. W ostatnich kwartałach widać wyraźną tendencję spadkową w liczbie takich przypadków oraz znaczący spadek kwot. Na ten ostatni parametr największy wpływ miała niewielka liczba prób wyłudzeń na znaczące kwoty przekraczające milion złotych (jedynie 3 przypadki) z czego ta największa dotyczyła 1,3 mln. zł (woj. lubuskie).

– Przedstawiamy dziś Państwu jubileuszowy, 50. Raport o dokumentach infoDOK – niemal 13 lat temu, przygotowując pierwsze wydanie nie przypuszczaliśmy, że publikacja będzie kontynuowana aż tak długo. Serdecznie dziękujemy czytelnikom, że nadal chcą tej tematyce poświęcać swój cenny czas! Tym bardziej cieszy nas fakt, że sytuacja, jaką pokazują dane z ostatnich miesiącach poprawiła się – zauważalnie wzrosła liczba zastrzeganych dokumentów, spadła liczba prób wyłudzeń kredytów z jednoczesną stabilizacją łącznej kwoty, jaką próbowano wyłudzić na jednym z najniższych poziomach w historii – powiedział Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

– Od lat apelujemy, aby szeroko pojęte kwestie bezpieczeństwa były jednymi z priorytetów każdego obywatela. W kontekście ochrony tożsamości oraz bezpieczeństwa środków na kontach bankowych, o czym  szeroko informujemy m.in. w ramach Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE oraz innych sektorowych projektach i programach edukacyjnych, nadal zdarzają się niestety elementarne błędy i bardzo niebezpieczne zachowania. Przykładem niech będzie sytuacja opisana w dzisiejszym raporcie infoDOK, gdzie doszło do kradzieży portfela z kartą płatniczą, na której naklejona była kartka z numerem PIN. Zachęcamy każdego do lektury tego raportu oraz innych opracowań Związku Banków Polskich i regularnego poszerzania wiedzy w tym zakresie – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Komentarz ws. publikacji 18 lipca br. komunikatu UOKIK „Transakcje Nieautoryzowane – zarzuty wobec 5 Banków” 
Związek Banków Polskich sprzeciwia się upublicznianiu informacji, które zmierzają do przerzucenia na banki wszelkiej odpowiedzialności za ryzyko wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej – pomijając przy tym całkowicie naruszanie przez płatników ich podstawowego obowiązku jakim jest podejmowania niezbędnych środków służących zapobieżeniu uzyskania dostępu do danych uwierzytelniających przez osoby nieuprawnione. 

Związek Banków Polskich sprzeciwia się, przyjętej w Komunikacie UOKiK, formie prezentacji przykładów stanów faktycznych, które zostały zaprezentowane w sposób tendencyjny, wybiórczy i przedstawiający jedynie część faktów z przedstawionych zdarzeń, z pominięciem tych, które właśnie mają znaczenie dla odpowiedzialności banków.

Zwracamy uwagę, że tezy głoszone publicznie przez organ stojący na straży ochrony konsumentów, tworzą szkodliwy społecznie i nieuzasadniony prawnie przekaz, który wprowadza odbiorców komunikatu w błąd i może skutkować występowaniem zjawiska pokusy nadużycia. Takie działania bezpośrednio godzą w dobre imię banków, które są instytucjami zaufania publicznego, odpowiedzialnymi za stabilne funkcjonowanie sektora. 

Dodatkowo promuje się w ten sposób nieodpowiedzialne zachowania konsumentów, przez co niweczy się wszelkie skutki wieloletnich kampanii edukacyjnych w zakresie konieczności zachowania odpowiednich środków ostrożności przez płatnika. 
Więcej w informacji do pobrania poniżej.

Pengab: Obawy o stan gospodarki i dalsze ochłodzenie na rynku kredytów 
W lipcu Index Pengab odnotował wartość 13.2 pkt, m/m jest wyższy o 0.8 pkt. Indeks prognostyczny m/m spadł o 4.1 pkt. do poziomu 5.8 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 5.6 pkt. uzyskując poziom 20.5 pkt. Bieżący odczyt wskazuje na dalszą pogłębiającą się perspektywę pogorszenia dynamiki akcji kredytowej, przy umiarkowanym zainteresowaniu klientów produktami depozytowymi. W perspektywie sześciomiesięcznej po raz kolejny zanotowano negatywne prognozy  makroekonomiczne sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych. Pozytywnym sygnałem jest zahamowanie spadków prognoz sześciomiesięcznych na wszystkich rynkach kredytowych.

Raport Cyberbezpieczny portfel 2022: Polacy w cyberprzestrzeni ufają bankom, są coraz bardziej świadomi, ale wyzwaniem jest ochrona przed dezinformacją
Polacy od lat postrzegają banki jako liderów w obszarze cyberbezpieczeństwa, a 55 proc. badanych uważa, że stosują one najwyższe standardy i raczej czują się spokojni o bezpieczeństwo swoich oszczędności – to główne wnioski z najnowszej edycji Raportu „Cyberbezpieczny Portfel”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP). Dane z raportu pokazują, że korzystanie z usług bankowych i załatwianie spraw urzędowych tylko przez internet to już dla większości badanych codzienność.
Więcej nt Raportu tutaj

Pobierz plik Raport InfoDOK - II kwartał 2022
Pobierz plik Raport InfoDOK - informacja prasowa
Pobierz plik Materiał prasowy ws. publikacji 18 lipca br. komunikatu UOKIK „Transakcje Nieautoryzowane – zarzuty wobec 5 Banków”
Pobierz plik Monitor bankowy, lipiec 2022
Pobierz plik Raport Cyberbezpieczny Portfel 2022
Pobierz plik Cyberbezpieczny portfel - informacja prasowa

Materiały audio z konferencji

Pobierz plik mp3 Komentarz ws. publikacji komunikatu UOKIK „Transakcje Nieautoryzowane – zarzuty wobec 5 Banków” - T. Białek
Pobierz plik mp3 Wakacje kredytowe - K. Pietraszkiewicz, T. Białek
Pobierz plik mp3 Raport InfoDOK - G. Kondek
Pobierz plik mp3 Monitor bankowy - M. Idzik
Pobierz plik mp3 Zapisy bankowe w ustawie węglowej - T. Białek

Materiały wideo z konferencji

Raport InfoDOK, II kw. 2022 - komentarz

Komentarz ws. publikacji 18 lipca br. komunikatu UOKIK „Transakcje Nieautoryzowane – zarzuty wobec 5 Banków” 


Wakacje kredytowe, praktyczne informacje


Koszty wakacji kredytowych