• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Raport InfoDOK III kw 2023
Wydarzenia
24.10.2023

Raport InfoDOK: Rekord 15-lecia w liczbie prób wyłudzeń kredytów

W III kwartale 2023 r. odnotowano aż 2.587 prób wyłudzeń kredytów. Statystycznie w tym okresie z wykorzystaniem cudzej tożsamości codziennie próbowano ukraść aż 1,1 mln zł. W ostatnim kwartale w międzybankowym Systemie DOKUMNETY ZASTRZEŻONE zastrzeżono aż 46,3 tys. utraconych dokumentów tożsamości. Związek Banków Polskich opublikował 55. Raport o dokumentach infoDOK.

W okresie lipiec-wrzesień 2023 r. odnotowano 2.587 prób wyłudzeń na łączną kwotę 104,1 mln zł – dotychczasowy rekord z III kwartału 2008 roku wynosił 2.549 (łączna kwota 98,2 mln zł). Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w ramach cyklu raportów infoDOK, udaremniono już 115,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,7 mld zł.

– Statystycznie mieliśmy do czynienia z 28 próbami wyłudzeń na łączną kwotę przekraczającą 1,1 mln zł. Z tak znaczną liczbą nie mieliśmy do czynienia od 15 lat. Dotychczasowy rekord z 2008 r. został pobity o około 1,5%. Wbrew pozorom takie dane mogą nieść ze sobą pozytywną dla nas wszystkich wiadomość. Widoczny od kilku lat trend wzrostowy w skuteczności „trafień” blokujących kradzież tożsamości i pieniędzy jest dla nas potwierdzeniem, że obrany przez sektor bankowy kierunek maksymalnego wzmacniania bezpieczeństwa systemów bankowych oraz wzmożenia działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa wobec naszych klientów był słuszny. W szczególności wzrost świadomości np. o potrzebie dbania o szybkie zabezpieczenie własnych danych po utracie dokumentów tożsamości potwierdzają bardzo wysokie dane o liczbie zastrzeżeń w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – powiedział Bartosz Kublik, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

W Systemie DZ, który jest ogólnopolską bazą skradzionych i zagubionych dokumentów prowadzoną przez sektor bankowy w celu ochrony przed wyłudzeniami z użyciem kradzionej tożsamości, w III kwartale br. zastrzeżono 46.273 dokumenty, a ich łączna liczba wynosi obecnie ponad 2,4 mln szt.

Pengab: W październiku spektakularna poprawa  prognoz makroekonomicznych
W październiku Index Pengab odnotował wartość 26.0 pkt, m/m jest wyższy o 1.2 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 2.5 pkt. do poziomu 25.7 pkt., a indeks ocen jest niższy m/m o 0.1 pkt. uzyskując wartość 26.2 pkt. W październiku m/m zaobserwowano spadek aktywności klientów na rynku kredytów mieszkaniowych, jednak nastąpiło wyraźne ożywienie na rynku kredytów dla przedsiębiorstw.  Wzrosła także m/m aktywność klientów indywidualnych na rynku depozytów. Październikowy odczyt ujawnia m/m spektakularną poprawę wartości sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju, gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw.

Pobierz plik Raport InfoDOK, III kw. 2023
Pobierz plik Informacja prasowa - Raport InfoDOK
Pobierz plik Wakacje kredytowe i Bezpieczny kredyt 2%
Pobierz plik Monitor bankowy, październik 2023

Materiały audio z konferencji

Pobierz plik mp3 Postulaty sektora bankowego po wyborach, Wakacje kredytowe - T. Białek
Pobierz plik mp3 Wakacje kredytowe, Bezpieczny kredyt 2% - A. Wachnicka
Pobierz plik mp3 Raport InfoDOK - B. Kublik
Pobierz plik mp3 Monitor bankowy - M. Idzik
Pobierz plik mp3 Q&A

Materiały wideo