• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Raport InfoDOK: Rośnie liczba prób wyłudzeń
Wydarzenia
25.04.2023

Raport InfoDOK, I kw. 2023 – Rośnie liczba prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości

Liczba prób wyłudzeń kredytów wg ich liczby stopniowo rośnie ze średniego poziomu 1,2 tys. kwartalnie w 2019 r. do średniej 2,1 tys. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Tendencję potwierdzają dane z I kwartału 2023 r. Stosunkowo niewielka liczba prób kradzieży na kwoty wyższe niż 1 mln zł powoduje jednak, że nie przekłada się to na analogiczne wzrosty co do łącznych kwot, jakie przestępcy próbowali ukraść. Równocześnie liczba dokumentów trafiających do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE utrzymuje się na wysokim poziomie, co zwiększa bezpieczeństwo finansowe Polaków. Związek Banków Polskich opublikował 53. raport o dokumentach infoDOK.

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami, które służą do potwierdzania tożsamości wyniosła na koniec marca 2 333 750 szt., co oznacza, że w I kwartale 2023 r. baza wzrosła o 35 396 szt. Statystycznie do bazy trafiało 385 dokumentów dziennie. To 6,5% więcej niż analogicznym okresie w 2022 r.

Podkreślamy, że zawsze w sytuacji utraty dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy koniecznie należy ich dane zastrzec w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Zachęcamy jednak, aby tę zasadę stosować także dokumentów przy ich zwykłej wymianie (np. po zakończeniu się okresu ważności) – zminimalizuje to ryzyko wykorzystania częściowo prawdziwych danych na dokumentach sfałszowanych – powiedział Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2023 r. wyniosła 53,3 mln zł. To tylko o 3% więcej niż rok wcześniej. Oznacza to wyniki I kwartału kontynuują dobre wyniki w tym zakresie notowane w całym ubiegłym roku – pomimo znaczącego wzrostu liczby dokonywanych prób. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 580 tys. zł.

W I kwartale odnotowano aż 2 888 prób wyłudzeń – liczba niemal o 20% wyższa niż w 2022 r., która wyraźnie wpasowuje się w rosnący trend widoczny w tych danych od 2019 r. Statystycznie codziennie dokonywano 25 prób. Tradycyjnie już najwięcej prób odnotowano w województwach dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim.
Dzisiejszą publikacją raportu rozpoczynamy kolejny etap społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Chcielibyśmy bardzo podziękować i wymienić kilka banków, które w szczególny sposób wspierają Kampanię: Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Ochrony Środowiska, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy Santander Bank Polska oraz Santander Consumer Bank. Kampania jest prowadzona nie przerwanie od 2010 r., to projekt społeczny, finansowany wyłącznie przez banki, dzięki któremu znacząco zwiększyło się bezpieczeństwo całego systemu finansowego – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii.
Raport infoDOK jest dostępny na stronie DokumentyZastrzezone.pl

Pengab: W kwietniu poprawa nastrojów
W kwietniu Index Pengab odnotował wartość 18.1 pkt, m/m jest wyższy o 3.9 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 2.5 pkt. do poziomu 21.7 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 5.2 pkt. uzyskując wartość 14.4 pkt. W kwietniu m/m zaobserwowano wzrost aktywności klientów na rynku kredytów dla osób indywidualnych, jednak odnotowano silny spadek na rynku kredytów obrotowych oraz inwestycyjnych. Jednak odczyt prognoz sześciomiesięcznych dla tych rynków jest korzystniejszy niż przed miesiącem. W kwietniu odnotowano także poprawę odczytów sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych. 

Pobierz plik Raport InfoDOK - I kwartał 2023 - informacja prasowa
Pobierz plik Raport InfoDOK - I kwartał 2023
Pobierz plik Monitor bankowy, kwiecień 2023
Pobierz plik Prezentacja - Zarząd i strategia ZBP na lata 2023-2026

Materiały audio z konferencji

Pobierz plik mp3 Zarząd ZBP na lata 2023-2026
Pobierz plik mp3 Strategia ZBP na lata 2023-2026
Pobierz plik mp3 Raport InfoDOK
Pobierz plik mp3 Monitor bankowy
Pobierz plik mp3 Q&A

Materiały wideo

Strategia ZBP na lata 2023-2026 - Tadeusz Białek, Prezes ZBP


Relacje klient-bank - Agnieszka Wachnicka. Wiceprezes ZBP


Raport InfoDOK, I kw. 2023 - Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes ZBP


Bankowość spółdzielcza i cyberbezpieczeństwo - Bartosz Kublik, Wiceprezes ZBP