Niezmiennie przybywa klientów aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej i mobilnej. Najnowszy raport NetB@nk, opracowany przez Związek Banków Polskich, wskazuje, że obecnie liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych banków wynosi 22,7 mln, a liczba aktywnych klientów bankowości internetowej – 23,2 mln.
Liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej wyniosła w II kwartale 2024 roku ponad 43,5 mln, co stanowi wzrost o 0,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Ponad 23 mln z tych klientów przynajmniej raz w miesiącu loguje się do e-bankowości – oznacza to wzrost o 0,5 % w porównaniu z I kwartałem 2024 roku.
Z danych za II kwartał 2024 r. wynika, że liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec II kwartału 2024 r. wyniosła 22,7 mln. Oznacza to wzrost na poziomie około 2% w odniesieniu do I kwartału 2024 r., oraz 10% w odniesieniu do II kwartału 2023 r.
W II kwartale 2024 roku było także więcej klientów, którzy aktywnie korzystają z bankowości elektronicznej niż w I kwartale 2024 roku – o blisko 1%. Ponad 97% tych klientów korzysta z aplikacji mobilnych, liczba użytkowników „mobile only” powiększyła się o 4%, a ich liczba wyniosła 16,5 mln użytkowników.
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw odnotował wzrost liczby rachunków bankowych z dostępem do bankowości elektronicznej, osiągając łącznie ponad 3,5 mln kont w bankach na koniec II kwartału 2024 roku, co stanowi zwiększenie o blisko 1% w porównaniu z poprzednim okresem. Liczba MSP korzystających z elektronicznego dostępu do rachunków bankowych nieznacznie zmalała i osiągnęła poziom powyżej 2,5 mln.
– Na koniec czerwca 2024 r. liczba osób aktywnie korzystających z bankowości internetowej wyniosła ponad 23 mln użytkowników. Widać tutaj stałą tendencję wzrostową, co pokazuje, że Polacy chętnie wykorzystują możliwości, jakie oferuje nowoczesna bankowość. Cenimy funkcjonalności, które zapewniają aplikacje bankowe i łatwość zarządzania finansami z poziomu bankowości elektronicznej. Bankowość internetowa, jak również aplikacje mobilne, są stale wzbogacane o nowe produkty i funkcjonalności, weryfikowane pod kątem bezpieczeństwa i intuicyjności obsługi. Dopasowywane do potrzeb klientów, dzięki czemu korzysta z nich coraz więcej użytkowników – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Moratorium pozaustawowe ws. powodzian
W obliczu klęski żywiołowej jaka dotknęła południowo-zachodni region Polski bankowcy nie pozostają obojętni. Podobnie jak podczas pandemii Covid-19 i innych zdarzeń losowych banki przygotowały programy mające na celu wsparcie klientów na obszarach objętych skutkami powodzi.
Sektor bankowy korzystając z doświadczeń z okresu pandemii Covid-19 po raz kolejny podjął działania zmierzające do opracowania analogicznego jak wówczas moratorium pozaustawowego przewidującego odroczenie spłaty kredytu na wniosek dla klientów dotkniętych tym razem skutkami powodzi. Wprowadzone wówczas moratorium stanowiło doskonale funkcjonujące rozwiązanie, z którego skorzystało łącznie ponad 1,2 mln kredytobiorców.
Więcej: https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ws-moratorium-pozaustawowego-w-zwiazku-z-powodzia
Pengab: We wrześniu konsumenci oraz przedsiębiorcy chętniej sięgają po kredyty
We wrześniu Index Pengab odnotował wartość 27.0 pkt, m/m jest wyższy o 3.3 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 1.0 pkt. do poziomu 30.2 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 5.7 pkt. uzyskując wartość 23.9 pkt. We wrześniu m/m zaobserwowano wyraźny wzrost aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych oraz obrotowych. Nadal utrzymuje się niska dynamika popytu na kredyty inwestycyjne. Wzrosła aktywność zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorców na rynku szczególnie depozytów bieżących. Odnotowano poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych i kredytów konsumpcyjnych oraz znaczącą korektę na rynku kredytów inwestycyjnych oraz lokat terminowych przedsiębiorstw. Nastąpiły pozytywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.