• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Raport NetB@nk IV kw 2023
Wydarzenia
26.03.2024

Raport NetB@nk: 21,7 mln aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec 2023 roku

Z najnowszego raportu NetB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że Polacy coraz chętniej korzystają z bankowości internetowej i mobilnej. Na koniec 2023 roku liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych banków wyniosła 21,7 mln, a liczba aktywnych klientów bankowości internetowej – 22,7 mln.

W IV kwartale 2023 roku liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych wzrosła o 2%. Aż 72% z nich, czyli blisko 15,5 mln osób, korzysta wyłącznie z bankowości mobilnej. To o 4% więcej niż w poprzednim kwartale.

Liczba aktywnych klientów bankowości internetowej wzrosła o 0,9% w stosunku do III kwartału 2023 roku i wyniosła 22,7 mln. Wzrosła również liczba rachunków indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej – o 0,6% do 43 mln.
 
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) odnotował wzrost liczby aktywnych klientów bankowości internetowej do blisko 2,5 mln, co stanowi 71% wszystkich klientów MSP. Liczba rachunków MSP z dostępem do bankowości elektronicznej nieznacznie wzrosła, osiągając 35 mln.

W ostatnim roku zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania Polaków bankowością internetową i mobilną. Dane z naszego najnowszego raportu NetB@nk potwierdzają, że zarówno indywidualni klienci, jak i sektor małych i średnich przedsiębiorstw, coraz chętniej doceniają wygodę i bezpieczeństwo dostępu do usług finansowych online. Wzrost liczby aktywnych użytkowników i korzystanie z nowoczesnych form płatności bezgotówkowych są wyraźnym sygnałem, że kierunek cyfryzacji sektora bankowego jest nie tylko potrzebny, ale także doceniany przez klientów mówi Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich.
 
Dane za IV kwartał 2023 r. wskazują na wzrost liczby komunikatów i wartości obrotów w systemie Elixir, tym razem obydwie te wartości odnotowały wzrost na poziomie około 5% i 7% w odniesieniu do III kwartału 2023 roku.
 
System Express Elixir odnotował wzrost liczby transakcji o 14%, osiągając ich ponad 110 milionów, z wartością obrotów wynoszącą ponad 58 mld. W systemie Euro Elixir zanotowano wzrost liczby transakcji o 2,6%, osiągając blisko 13,5 mln, z wartością transakcji wynoszącą 92 mld euro.

Prezentowane wyniki pokazują, że Polacy coraz chętniej korzystają z wygodnych i bezpiecznych narzędzi bankowości elektronicznej i mobilnej. Wzrost popularności płatności bezgotówkowych jest kolejnym dowodem na postępującą cyfryzację usług finansowych.
 
Pełna wersja raportu NetB@nk jest dostępna na stronie internetowej Związku Banków Polskich.
 
Kontakt dla mediów:
Przemysław Barbrich
[email protected]
tel. 660 763 831
 

Pobierz plik Raport NetB@nk, IV kwartał 2023
Pobierz plik Raport NetB@nk, IV kwartał 2023 - informacja prasowa
Pobierz plik prezentacja prezesa ZBP Tadeusza Białka
Pobierz plik prezentacja Netbank - wiceprezes ZBP W. Kicinski
Pobierz plik prezentacja cyberbezpieczeństwo - wiceprezes ZBP B. Kublik
pobierz plik prezentacja wiedza finansowa Polaków - wiceprezes ZBP A.Wachnicka
Pobierz plik Monitor bankowy marzec 2024

Materiały audio z konferencji

Pobierz plik mp3 Wakacje kredytowe, WIBOR, waloryzacja, zyski banków - T. Białek
Pobierz plik mp3 Wiedza finansowa Polaków 2024 - A. Wachnicka
Pobierz plik mp3 Raport NetB@nk, IV kw. 2023 - W. Kiciński
Pobierz plik mp3 Działania w obszarze cyberbezpieczeństwa - B. Kublik
Pobierz plik mp3 Koniunktura bankowa - M. Idzik
Pobierz plik mp3 Q&A - podatek bankowy i podatek od zysków kapitałowych

Materiały wideo