• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Raport NetB@nk: Pierwszy kwartał z dużym wzrostem aktywnych użytkowników bankowości mobilnej
Wydarzenia
30.06.2022

Raport NetB@nk: Pierwszy kwartał z dużym wzrostem aktywnych użytkowników bankowości mobilnej

Polacy mają niemal 40 milionów umów bankowości elektronicznej. Blisko 22 mln klientów przynajmniej raz w miesiącu korzysta z serwisów bankowości internetowej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba klientów korzystających z tego kanału komunikacji z bankiem wzrosła o 9,4%. Najbardziej widoczny wzrost zaobserwować można jednak w obszarze aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych, których liczba w ciągu roku zwiększyła się o 20% - wynika z raportu Związku Banków Polskich „NetB@nk – bankowość internetowa, mobilna, płatności bezgotówkowe”.

Popularność bankowości mobilnej w Polsce stale rośnie. Pierwszy kwartał 2022 roku po raz kolejny przyniósł dynamiczny wzrost liczby aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych. Liczba klientów korzystających z e-bankowości za pomocą telefonów i tabletów wzrosła o blisko 6% w stosunku do poprzedniego okresu. Natomiast w odniesieniu do I kwartału 2021 roku odnotowano wzrost o 21%. Obecnie, całkowita liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej to 17,5 miliona. To osoby, które przynajmniej raz w miesiącu korzystają z aplikacji bankowych. 

W stosunku do poprzednich kwartałów widzimy natomiast spadek dynamiki wzrostu liczby klientów segmentu mobile only. To klienci, którzy logują się przynajmniej raz w miesiącu do aplikacji bankowej, przy jednoczesnym braku logowania do serwisów bankowości elektronicznej w sposób tradycyjny – za pomocą komputera i przeglądarki internetowej.  Ich liczba obecnie to prawie 10 mln, co stanowi 57% wszystkich klientów mobilnych. Do tej pory to właśnie w segmencie mobile only notowano najwyższe wzrosty kwartalne, ale w odniesieniu do IV kwartału 2021 roku wzrost takich użytkowników wyniósł 1% wobec 7% notowanych w kwartale IV 2021 i 11% w kwartale III 2021. 

– Dane z raportu NetB@nk wskazują na dalszy wzrost aktywnego wykorzystania zdalnych kanałów dostępu w I kwartale 2022 roku. Mimo spadku dynamiki w segmencie mobile only, bankowość mobilna w dalszym ciągu pozostaje najszybciej rozwijającym się segmentem bankowości elektronicznej, co potwierdza, że Polacy doceniają wygodę i dostępność szeregu usług dodatkowych w aplikacjach bankowych na urządzenia mobilne – mówi Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich. 

Apel sektora bankowego
W związku z trwającymi w Parlamencie pracami nad ustawą o pomocy kredytobiorcom, mając na uwadze powagę sytuacji i wysoce negatywne skutki projektowanego rozwiązania, sektor bankowy apeluje do wszystkich ugrupowań politycznych o: 
- ograniczenie pomocy jedynie do osób w trudnej sytuacji finansowej – ponieważ zgodnie z  publiczną zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów wakacje kredytowe miały być ograniczone do kredytobiorców mających trudność w spięciu budżetów domowych, zostały zaś uchwalone przez Sejm jako rozwiązanie powszechne, dostępne dla wszystkich kredytobiorców; 
- powstrzymanie niesprawiedliwości społecznej – ponieważ według obecnego kształtu ustawy z rozwiązań pomocowych mogłyby skorzystać osoby, które wcale nie potrzebują wsparcia w spłacie kredytu hipotecznego, a koszt finansowania tej pomocy zostałby w całości przeniesiony na deponentów i innych klientów banków;
- uniknięcie działań inflacjogennych – ponieważ rozwiązania procedowane w Parlamencie są sprzeczne z antyinflacyjną polityką Narodowego Banku Polskiego, zmierzającą m.in. do ograniczenia ilości pieniądza w gospodarce;
- niepodważanie stabilności i wiarygodności polskiego systemu bankowego – ponieważ wakacje kredytowe w obecnym kształcie będą oznaczać niespotykane do tej pory obciążenie sektora bankowego, szacowane przez NBP nawet na 20 mld zł, co wobec spadku funduszy własnych banków wepchnie niektóre banki w bardzo złą kondycję i uniemożliwi sektorowi bankowemu dalsze finansowanie polskiej gospodarki.

Apel ten znajduje także głębokie uzasadnienie w nastrojach społecznych. Jak wynika z badań opinii publicznej, aż 66% Polaków popiera wprowadzenie kryterium dochodowego w ustawie o wakacjach kredytowych, aby pomocy udzielić wyłącznie osobom w trudnej sytuacji. Z kolei 57% respondentów obawia się, że wakacje kredytowe zwiększą inflację.

Bezpiecznie wakacje 
Korzystając z letniego wypoczynku, czy to w Polsce czy za granicą pamiętajmy o bezpieczeństwie nas samych i naszych pieniędzy. Dbajmy o nasze dokumenty i karty płatnicze - to nie są zwykle kawałki plastiku, to nasza tożsamość i finanse. Dbajmy również o bezpieczeństwo podczas dokonywania płatności czy wypłat pieniędzy z bankomatu. Chrońmy swoje dane, PINy, kody, urządzenia mobilne, za pomocą których bankujemy. Niestety, nie bez powodu mówi się, że okazja czyni złodzieja. Odpoczywajmy, relaksujmy się, ale bądźmy też rozsądni i rozważni - żeby z wakacji wrócić tylko z tymi najpiękniejszymi wspomnieniami.

Monitor bankowy: Hamowanie na rynku kredytów, obawy o stan gospodarki 
W czerwcu Index Pengab odnotował wartość 12.4 pkt, m/m jest wyższy o 4.3 pkt.. Indeks prognostyczny m/m spadł o 0.1 pkt. do poziomu 9.9 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 8.6 pkt. uzyskując poziom 14.9 pkt. Bieżący odczyt wskazuje na dalszą pogłębiającą się perspektywę pogorszenia dynamiki akcji kredytowej, przy umiarkowanym wzroście zainteresowania klientów produktami depozytowymi. W perspektywie sześciomiesięcznej jedenasty miesiąc z rzędu zanotowano pogłębiające się spadki prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych. Korekty w perspektywie sześciomiesięcznej spodziewane są także na wszystkich rynkach kredytowych.

Pobierz plik Raport NetB@nk, I kwartał 2022
Pobierz plik Raport NetB@nk - informacja prasowa
Pobierz plik Monitor bankowy czerwiec 2022
Pobierz plik Apel sektora bankowego
Pobierz plik Bezpieczeństwo w wakacje

Materiały audio i wideo

Pobierz plik mp3 Apel środowiska bankowego ws wakacji kredytowych - K. Pietraszkiewicz
Pobierz plik mp3 Raport Netbank - W. Kiciński
Pobierz plik mp3 Cyberbezpieczeństwo podczas wakacji - T. Białek
Pobierz plik mp3 Monitor bankowy, koniunktura bankowa - M. Idzik

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP: Apel środowiska bankowego ws wakacji kredytowych

Tadeusz Białek, Wiceprezes ZBP: Apel środowiska bankowego ws wakacji kredytowych

Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes ZBP: Raport NetB@nk, I kwartał 2022

Tadeusz Białek, Wiceprezes ZBP: Cyberbezpieczeństwo podczas wakacji

Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes ZBP: Spotkanie z asocjacjami bankowymi Węgier i Rumunii