• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Rekordowy rok w hipotekach i dalsze wzrosty cen mieszkań
Wydarzenia
30.11.2021

Raport AMRON-SARFiN III kwartał: Rekordowy rok w hipotekach i dalsze wzrosty cen mieszkań

Chociaż rok 2021 jeszcze się nie skończył, to wiadomo już, że wyniki segmentu kredytów mieszkaniowych będą najwyższe w historii. W ciągu III kwartałów  banki udzieliły łącznie 192 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o wartości 63 mld zł, a wartość całego portfela przekroczyła barierę 500 mld zł. Kwartalnemu wzrostowi liczby i wartości nowych kredytów towarzyszyło zwiększenie średniej wartości kredytu, która wyniosła 340 tys. zł. Dalsze wzrosty odnotowano w sferze transakcyjnych cen mieszkań we wszystkich lokalizacjach, a na rynku najmu mieszkaniowego mamy już wyraźne odwrócenie trendu.

Mimo, że trzeci kwartał bieżącego roku przyniósł zaostrzenie kryteriów polityki kredytowej przez część banków, związane przede wszystkim z wejściem w życie znowelizowanej Rekomendacji S,  trend dynamicznego wzrostu akcji kredytowej obserwowany w poprzednich kwartałach nie został zahamowany. Od początku lipca do końca września banki udzieliły 68 353 nowych kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 23,229 mld zł, co oznacza kwartalny wzrost odpowiednio o 2% i 4,94%. Skala akcji kredytowej jest dobrze widoczna w odniesieniu do III kwartału poprzedniego roku, bo w porównaniu z tamtym okresem odnotowano wzrost liczby nowych kredytów mieszkaniowych o 40,12%, a wartości aż o 64,27%. 

Łączna wartość portfela kredytów mieszkaniowych w Polsce po raz pierwszy przekroczyła właśnie 500 mld zł, a liczba czynnych umów kredytowych wzrosła do 2 538 814 sztuk. W ostatnim kwartale średnia wartość udzielonego kredytu hipotecznego wzrosła o 2,88%, osiągając wartość prawie 340 tys. złotych. W ciągu poprzedzających 12 miesięcy, wzrost ten wyniósł jednak aż 17,24%, a przeciętna wysokość nowo udzielonego kredytu wzrosła nominalnie o blisko 50 tys. zł. 

Utrzymująca się w trzecim kwartale niska – na poziomie 0,1% - stopa referencyjna zachęcała do sięgania po relatywnie tani kredyt hipoteczny, a z drugiej strony rosnący poziom inflacji skłaniał do inwestowania posiadanych oszczędności w nieruchomości. Już teraz wiadomo, że rok 2021 będzie rekordowym pod względem rozmiaru akcji kredytowej, która przekroczyła nasze wcześniejsze prognozy.  192 tys. kredytów o wartości 63,3 mld złotych już jest najwyższym wynikiem w historii. A przed nami jeszcze ostatni kwartał 2021 roku. Od dalszych decyzji Rady Polityki Pieniężnej może zależeć, czy przekroczymy jako sektor bankowy poziom 250 tys. udzielonych kredytów, ale przekroczenie poziomu 80 mld złotych dla nowego portfela kredytów mieszkaniowych wydaję się być bardzo realne. W każdym razie, po ostatnich decyzjach rady i przy rozpędzonej inflacji, nowi kredytobiorcy powinni natomiast poważnie rozważyć kredyt ze stałą stopą procentową - mówi dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich. Więcej informacji w materiałach do pobrania poniżej.

Pengab: Ostre hamowanie na rynku kredytów
W listopadzie Index Pengab odnotował wartość 20.4 pkt, m/m jest wyższy o 3.6 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 1.2 pkt. do poziomu 22.1 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 5.9 pkt. uzyskując poziom 18.7 pkt. Listopadowy odczyt wskazuje na pogłębiającą się perspektywę pogorszenia dynamiki akcji kredytowej oraz prognozowany wzrost zainteresowania klientów produktami depozytowymi. Odnotowano także dalszy spadek dynamiki aktywności klientów na rynku kredytowym z wyraźną perspektywą dalszego wyraźnego pogorszenia. W listopadzie piąty miesiąc z rzędu zaobserwowano wyraźne pogorszenie odczytu indeksów prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, oraz gospodarki kraju. Przewiduje się także powszechny wzrost oprocentowania kredytów. Więcej informacji w materiałach do pobrania poniżej.

LIBOR CHF zostaje zastąpiony przez SARON
Od 1 stycznia 2022 roku nastąpi ważna zmiana w zasadach obliczania wskaźników referencyjnych, służących także do wyznaczania oprocentowania kredytów – a więc wysokości raty kredytu konsumenckiego czy hipotecznego. SARON zastąpi LIBOR CHF. Więcej informacji w materiałach do pobrania poniżej.

Świąteczne zakupy „na bezpiecznie”
Rozpoczął się okres przedświątecznej gorączki – świadczą o tym nie tylko przyozdobione witryny sklepowe, piosenki świąteczne i wszechobecne promocje, ale także wzmożona aktywność oszustów. Aby się im nie dać, warto zachować zdrowy rozsądek – wydając pieniądze w sposób odpowiedzialny i dbając o bezpieczeństwo zakupów. Przedświąteczne zamieszanie to raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, ponieważ w ferworze zakupów łatwo stracić czujność i narazić się na utratę pieniędzy. Warto więc stosować kilka zasad, które zwiększą bezpieczeństwo zakupów – jest ich mniej niż potraw, które tradycyjnie powinny znaleźć się na wigilijnym stole. Więcej informacji w materiałach do pobrania poniżej.

Komunikat FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP z dnia 30 listopada 2021 r. zagrożenia związane z instalacją zdalnego pulpitu
Zagrożenie - instalacja oprogramowania tzw. "zdalnego pulpitu" umożliwiającego przejęcie kontroli innej osoby nad urządzeniem, w którym to oprogramowanie zostało zainstalowane. Co do zasady oprogramowania do zdalnego zarządzania np. komputerem są legalne i używane często przez administratorów sieci, jednak z takimi aplikacjami jest podobnie jak z nożem, może służyć do krojenia chleba, ale także może być wykorzystane jako narzędzie niebezpieczne - do popełnienia przestępstwa.
I tak się dzieje w tym przypadku, przestępcy używając zaawansowanej socjotechniki nakłaniają nieświadomych klientów (użytkowników usług płatniczych) do instalacji takiego oprogramowanie. FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP wraz z bankami identyfikuje sytuacje instalowania zdalnego pulpitu w incydentach Spoofing/Vishing oraz oszustwach inwestycyjnych na rynku FOREX i w kryptoaktywa. Więcej informacji w materiałach do pobrania poniżej.

Pobierz plik Raport AMRON-SARFiN, III kw. 2021
Pobierz plik Informacja prasowa AMRON SARFiN
Pobierz plik Monitor Bankowy, listopad 2021
Pobierz plik LIBOR CHF zostaje zastąpiony przez SARON
Pobierz plik Świąteczne zakupy „na bezpiecznie”
Pobierz plik Sektor bankowy wspólnie edukuje w obszarze finansów i cyberbezpieczeństwa
Pobierz plik Zagrożenia związane z instalacją zdalnego pulpitu

Pliki audio z konferencji prasowej

Pobierz plik mp3 Raport AMRON SARFiN, III kwartał 2021 - J. Furga, K. Pietraszkiewicz
Pobierz plik mp3 LIBOR CHF zostaje zastąpiony przez SARON - N. Jeziolowicz
Pobierz plik mp3 List otwarty do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Szefów Klubów Parlamentarnych - K. Pietraszkiewicz
Pobierz plik mp3 Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo - T. Białek
Pobierz plik mp3 Programy edukacyjne - M. Polak
Pobierz plik mp3 Monitor bankowy, koniunktura bankowa - M. Idzik