• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Spotkanie przedsiębiorców z Prezydentem RP
Wydarzenia
04.02.2021

Spotkanie przedsiębiorców z Prezydentem RP

O warunkach prowadzenia biznesu w naszym kraju przedstawiciele Rady Przedsiębiorczości dyskutowali w Pałacu Prezydenckim z Prezydentem Andrzejem Dudą, wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem i prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem. 

Przedstawiciele organizacji przedsiębiorców wskazywali na trudny dialog z rządem. Podkreślali, że rząd nie bierze pod uwagę ich stanowisk w czasie nakładania na biznes obostrzeń i zakazów działalności w ramach walki z pandemią. Reprezentujący Związek Banków Polskich Wiceprezes Włodzimierz Kiciński podkreślił, że dla banków najistotniejsze pozostaje ożywienie inwestycji, w tym inwestycji prywatnych, a szczególnie w obszarze tzw. zielonej gospodarki. Ponadto ważnym jest problem transformacji energetycznej, projektów ukierunkowanych na ochronę środowiska w szczególności na program „Czyste powietrze”. Zdaniem prezesa Kicińskiego ważnym jest połączenie postulatów sektora bankowego z wymaganiami i projektami współfinansowanymi z funduszy europejskich. Jego zdaniem aby zapobiec dezaktywizacji banków w procesie inwestycyjnym należy przed wszystkim zlikwidować kontrproduktywny podatek bankowy. Włodzimierz Kiciński przypomniał, że banki odpowiadają za 70 procent finasowania gospodarki krajowej, co przy stagnacji rynku kapitałowego i ograniczeniu innych źródeł finansowania wymaga stworzenia sprawnych mechanizmów pozwalających na dalsze efektywne wspieranie gospodarki przez sektor bankowy. 

W trakcie swojego wystąpienia prezes Kiciński mówił jak ważne jest stworzenie warunków do wdrożenia gospodarki 4.0 oraz stworzenie specjalnych programów wsparcia. Przypomniał, że to właśnie banki w walny sposób przyczyniły się do sprawnej dystrybucji środków z programów pomocowych w czasie pandemii oraz dystrybucji środków z programów społecznych takich jak choćby 500+.