Podjęta została w ten sposób próba ujednolicenia podejścia w tym zakresie na polskim rynku, także w kontekście obowiązku banków do raportowania od dnia 1 stycznia 2024 r wskaźnika zielonych aktywów (tzw. GAR – Green Asset Ratio).
Eksperci sektora bankowego oraz budowlanego przeanalizowali Techniczne Kryteria Kwalifikacji – Załącznik I sekcja 7 (Budownictwo i działalność związana z obsługą rynku nieruchomości). Efektem poczynionych ustaleń są Dobre praktyki, które składają się z dwóch części. W pierwszej zaproponowano odpowiedzi na pytania do szczegółowych kryteriów określonych w Załączniku I, z kolei w drugiej (która ma charakter „checklisty do Taksonomii”) skupiono się na określeniu katalogu dokumentów niezbędnych do weryfikacji nieruchomości pod kątem kryteriów określonych w TKK. Zespół pracujący nad Dobrymi praktyki postawił sobie za cel, aby w pracach wykorzystać już dotychczasową szeroko pojętą praktykę polskiego rynku budowalnego, a w szczególności dokumentację wykorzystywaną już obecnie w procesie budowlanym.
Wychodzimy z założenia, że Dobre praktyki nie stanowią zakończenia prac obu organizacji w tym zakresie, ale raczej podsumowanie wniosków pierwszego ich etapu. Planujemy publikację kolejnych edycji – wraz ze zmieniającymi się przepisami, ich interpretacjami czy nabieraniem kolejnych doświadczeń.
For english version go to: https://zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/EU-Taxonomy