• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Gwarancje agro już w bankach
Wydarzenia
20.11.2019

Gwarancje agro już w bankach

20 listopada 2019 r. odbyło się spotkanie z bankami w sprawie wdrożenia rynkowego instrumentu gwarancyjnego z Funduszu Gwarancji Rolnych zorganizowane wspólnie przez Związek Banków Polskich oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Spotkanie otworzyli Wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka oraz Dyrektor Zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego Robert Kasprzak.
- Dzięki bardzo dobrej współpracy Ministra Rolnictwa z rynkiem bankowym – powstał Fundusz Gwarancji Rolnych, który stwarza perspektywę stałego i stabilnego instrumentu gwarancyjnego dla sektora agro. Fundusz umożliwi zabezpieczenie akcji kredytowej ok. 1,1 mld zł. Ten etap traktowany jest jako pilotażowy. To od Państwa w dużej mierze zależy czy projekt ten będzie sukcesem, czy porażka i czy będzie kontynuowany. Na liście banków które już podpisały umowy prym wiedzie spółdzielczość, ale wiemy, że za chwilę zamierzają dołączyć także duże banki komercyjne- powiedział Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP

Gwarancja finansowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 ma za zadanie zwiększyć dostępność finansowania dla rolników oraz przetwórców rolnych. Rolnicy oraz przetwórcy mogą skorzystać z gwarancji bezpłatnie, zabezpiecza ona finansowanie do wysokości 80% kwoty finansowania. Maksymalna kwota gwarancji w przypadku rolnika może wynieść 5 mln zł, natomiast 10 mln zł dla przetwórcy produktów rolnych. 
- Fundusz Gwarancji Rolnych jest to pierwszy na rynku fundusz gwarancyjny BGK dostępny dla całego sektora rolnego, tj. zarówno dla przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego, jak i po raz pierwszy dla producentów produkcji podstawowej (rolników). Mityguje on skutki braku odpowiednich zabezpieczeń, m.in. w związku z ograniczeniami w zakresie egzekucji z majątku rolnika. Liczymy na dynamiczne uruchomienie sprzedaży nowej gwarancji w bankach współpracujących- powiedział Robert Kasprzak, Dyrektor Zarządzający Pionem Sprzedaży w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Spotkanie miało na celu przygotowanie banków do sprawnego wdrożenia rynkowego instrumentu gwarancyjnego. Pojawiły się już pierwsze efekty wdrożenia oferty w bankach. Pierwszy klient skorzystał z oferty SGB Banku. Cztery banki mogą już udzielać finansowania objętego gwarancją z Funduszu Gwarancji Rolnych są to Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, SGB Bank S.A. oraz Warmińsko – Mazurski Bank Spółdzielczy. Niebawem kolejnych pięć banków dołączy do grona finansujących z nową gwarancją. Więcej informacji na: https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancja-splaty-kredytu-z-funduszu-gwarancji-rolnych/


Więcej informacji o pracach sektora bankowego na rzecz finansowania agrobiznesu:
Zespół ZBP ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych
programy@zbp.pl , tel.: 22/ 696 64 95

Zobacz również