• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Open Banking Hackathon
Wydarzenia
25.11.2019

Open Banking Hackathon

Przez cały weekend 22-24 listopada br. w Startberry w Warszawie trwał Open Banking Hackathon.

Przez cały weekend 22-24 listopada br. w Startberry w Warszawie trwał Open Banking Hackathon. Związek Banków Polskich wraz z partnerami po raz pierwszy zorganizował maraton programowania dla studentów i młodych programistów z całej Polski i Europy Środkowowschodniej, którzy rywalizowali ze sobą tworząc rozwiązania w obszarze otwartej bankowości i projektując narzędzia oparte o bankowy standard interfejsu PolishAPI.

Wydarzenie zgromadziło ponad 60 uczestników z 4 krajów, którzy przedstawili 12 rozwiązań. Wśród nich znaleźli się programiści reprezentujący uczelnie, start-upy a także uczniowie szkół średnich. Hackathon był także miejscem spotkania się profesjonalistów reprezentujących sektor bankowy z młodymi ludźmi.

Wśród mentorów, którzy pomagali uczestnikom w pracy nad kodem oraz aspektami biznesowymi, prawnymi i podatkowymi rozwiązań znaleźli się reprezentanci banków, firm technologicznych, fintechów, organizacji płatniczych, politechnik oraz kancelarii prawnych. Atmosfera rywalizacji udzieliła się też mentorom, którzy do rana wspierali drużyny w pracy. Uczestnicy zmierzyli się nie tylko z trudną tematyką otwartej bankowości, ale także z intensywną pracą grupową, problemami technicznymi i ze zmęczeniem. Mieliśmy też przyjemność gościć Pana Zbigniewa Wilińskiego, p.o. Dyrektora Innowacji Finansowych FinTech z Komisji Nadzoru Finansowego.

Poza wymianą doświadczeń hackathon był także okazją do wygrania wartościowych nagród. Jury obradowało w składzie: Paweł Jakubik (Microsft), Michał Drynkowski (Quercus), Prof. Krzysztof Dyczkowski (Uniwersytet Adama Mickiewicza). Prof. Jacek Marciniak (Uniwersytet Adama Mickiewicza), Grzegorz Zajączkowski (Ministerstwo Cyfryzacji), Tomasz Owczarek (Mastercard), Marcin Chruściel (Orange), Elżbieta Jarmusz (Bank Pekao), Jarosław Bednarz (Asseco), Artur Bilski (Alior Bank), a przewodniczył im Maciej Kostro (Związek Banków Polskich).

Główną nagrodę 10.000 zł ufundowaną przez Związek Banków Polskich otrzymał zespół z Krakowa -„Miało Nas Być Pięciu” czyli Szymon Seget, Piotr Bochenek i Łukasz Pożarlik. Ich rozwiązanie było najbardziej dojrzałe i najlepiej przygotowane pod względem technologicznym – pozwala na wygodne dzielenie wydatków i szybkich płatności p2p z użyciem komunikatora.
Nagroda 5.000 zł od Asseco trafiła do zespołu Cardless za projekt systemu lojalnościowego, a 2.000 zł od Enable Banking powędrowało w ręce grupy Dropdatabase za najlepszą integrację z ich interfejsem. Wśród wyróżnionych zespołów znalazły się również teamy: Disconnected, Rotnem, Tatum and banqUP.

Dla wszystkich zaangażowanych w wydarzenie – uczestników, organizatorów, mentorów i jurorów były to niezwykle inspirujące 52 godziny spędzone w hackathonowych bluzach.

Zobacz również