• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Polski sektor bankowy na COP29
Wydarzenia
22.11.2024

Polski sektor bankowy na COP29

W tegorocznym COP uczestniczy Związek Banków Polskich, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Bank Ochrony Środowiska SA. Przedstawiciele polskiego sektora bankowego biorą udział w panelach i konferencjach szczytu klimatycznego oraz odbywają liczne spotkania biznesowe.


Fot. ZBP

W dniach 11-22 listopada w stolicy Azerbejdżanu – Baku- obraduje międzynarodowy szczyt na rzecz klimatu. Rozpoczął on 29. Konferencję ONZ w sprawie Zmiany Klimatu (COP 29). Tegoroczny COP ma przynieść przede wszystkim rozstrzygnięcia w zakresie nowego wspólnego celu finansowania działań dla klimatu oraz wzmocnienia krajowych planów i celów klimatycznych. Wpłynęłoby to w efekcie także na sektor bankowy na całym świecie. W naszym kraju koszty samej tylko dekarbonizacji i transformacji energetycznej do 2040 r. przekroczą 1,6 bn złotych. Są to koszty nie do udźwignięcia przez państwo bez udziału sektora prywatnego, w tym banków i konsorcjów międzynarodowych. Negocjacjom politycznym towarzyszą więc liczne spotkania i konferencje sektora prywatnego, w tym bankowego. Jest to okazja nie tylko do demonstracji stanu zaawansowania w transformację proekologiczną, ale i wymiany doświadczeń w zakresie stosowanych instrumentów finansowych. Przedstawiciele polskiego sektora bankowego biorą udział zarówno w panelach i konferencjach, jak i w bezpośrednich spotkaniach biznesowych.

Fot. ZBP
 
Forum gospodarcze Boosting Green
18.11.2024  odbyło się forum gospodarcze, zorganizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska RP oraz Ambasadę RP w ramach którego zaprezentowano wybrane innowacyjne rozwiązania proponowane przez polskie firmy z sektora zielonych technologii oraz ofertę finansową polskiego sektora bankowego.

Konferencję otworzył Sekretarz Stanu w MKiŚ Krzysztof Bolesta oraz Chargé d’Affaires a.i. RP w Azerbejdżanie Michał Greczyło. W ramach wydarzenia swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentowały polskie firmy skupione w ramach Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo, a także Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska oraz Instytut Energetyki. Uczestnicy wydarzenia mogli również wysłuchać wystąpienia Grupy PGE oraz Krajowej Konfederacji Organizacji Przedsiębiorców (Pracodawców) Azerbejdżanu.

Fot.MKiŚ: Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i finansów otworzyl Forum
 
- Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zmiany klimatu są ogromnym wyzwaniem. Nie pójdziemy do przodu w sprawie transformacji energetycznej, jeśli nie zostaną zaakceptowane ustalenia dotyczące finansowania. Spotykamy się z firmami oferującymi sprawdzone, innowacyjne technologie wyróżnione w ramach naszego Akceleratora Zielonych Technologii, czyli Greenevo. Myślę, że jest to również sposób na to, aby faktycznie przyspieszyć z ograniczaniem naszego wpływu na środowisko. Musimy budować mosty współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i instytucjami finansowymi. Nie zmienimy świata bez wspierania innowacyjnych technologii, które powstają w małych, często rodzinnych firmach, także tych polskich – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.  
W imieniu polskiego sektora bankowego wystąpili Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich oraz Joanna Węgrzyn dyrektor ds. Międzynarodowych banku Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fot.: Agnieszka Wachnicka, wiceprezes ZBP zaprezentowała zachęcała do współpracy z polskimi bankami
 
- Polski sektor bankowy jest stabilny i nowoczesny. Polskie banki posiadają rozwiniętą ofertę zarówno dla finansowania handlu zagranicznego, jak i inwestycji proklimatycznych. Omawiane szeroko podczas COP29 finansowanie transformacji klimatyczno-energetycznej jest wyzwaniem globalnym, które dotyczy także polskiej gospodarki i polskich banków. Niezmiernie ważnym warunkiem powodzenia tego procesu jest dialog i współpraca z sektorem publicznym, w tym z bankami rozwoju- przekonywała wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.
 
Mobilizowanie inwestycji sektora prywatnego jako lewar Porozumienia Paryskiego
Przedstawiciele delegacji bankowej wzięli także udział 19 listopada w dyskusji podczas międzynarodowego panelu dyskusyjnego na temat współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i instytucjami finansowymi, w celu zwiększenia liczby innowacyjnych inwestycji środowiskowych.

Fot. MKiŚ: Panel COP29 – członek zarządu BGK Jarosław Dąbrowski przedstawił przykłady instrumentów tego banku na rzecz stymulowania banków i inwestorów komercyjnych na rzecz klimatu w Polsce

Fot. ZBP:  Wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka przedstawiła przykłady instrumentów polskich banków komercyjnych oraz zaprosiła przedsiębiorców i instytucje finansowe do współpracy,
 
Spotkania biznesowe podczas COP29
W spotkaniach biznesowych podczas COP29 również z przedstawicielami rynku azerbejdżańskiego oraz instytucjami międzynarodowymi wzięli udział także prof. Artur Stefański, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej BOŚ SA, prof. Mateusz Szczurek, członek zarządu BGK, Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK, oraz Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej BGK i Arkadiusz Lewicki, dyrektor Zespołu ZBP ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych.

Ważnym elementem misji bankowej było spotkanie w siedzibie najważniejszej organizacji biznesowej Azerbejdżanu: Krajowej Konfederacji Organizacji Przedsiębiorców (Pracodawców) Azerbejdżanu.

Fot. ZBP: Przedstawiciele delegacji ZBP i ASK oraz Ambasady RP w Azerbejdżanie.

Fot.ZBP: Spotkanie z biznesem azerbejdżańskim zrzeszonym w ASK. Przedstawiciel BOŚ – prof. Artur Stefański, prezentuje ofertę banku.
 
Spotkania odbywają się także w polskim pawilonie COP29,zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

Fot. ZBP, Przedstawiciele polskiego sektora bankowego oraz MKiŚ w polskim pawilonie.
 
Podczas COP29 delegacja ZBP odbyła także spotkanie bilateralne ze Związkiem Banków Azerbejdżanu. Przedmiotem rozmów była sytuacja sektorów w obu krajach, możliwości współpracy, w tym w zakresie wymiany handlowej oraz nowych technologii.

Fot. ZBP: Spotkanie z bankowcami Azerbejdżanu: (od lewej) Yunus Abdulew, dyrektor zarządzający Azerbejdżańskim Związkiem Banków (ABA), Zakir Nuriyev, prezydent ABA, Agnieszka Wachnicka, wiceprezes ZBP,  Mateusz Szczurek, członek zarządu BGK, Maciej Bernatowicz, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Maciej Sacewicz, ekspert ds. energetyki w Departamencie Współpracy Ekonomicznej MSZ, Arkadiusz Lewicki, dyrektor Zespołu ZBP ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych.

 

Więcej o COP29 oraz o polsko-azerbejdżańskim forum gospodarczym na COP29:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt w ZBP ws. transformacji klimatyczno-energetycznej: Zespół ZBP ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych, [email protected]

Pobierz plik Informacja prasowa