56% respondentów tegorocznego badania wskazało, że wydatki związane z najmem zakwaterowania pozostały na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie lub co najmniej nie wzrosły. Pozostałe 44% studentów odpowiedziało, że ich miesięczne wydatki w ostatnim czasie uległy podwyższeniu, przy czym większość z nich wskazała, że skala wzrostu nie przekroczyła poziomu 10%. Jednocześnie koszt najmu pozostaje zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wyboru miejsca zamieszkania wskazywanym przez studentów.
Tegoroczne badanie zostało zrealizowane w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024, w okresie od marca do czerwca 2024 roku, obejmując studentów z 23 uczelni zlokalizowanych w 14 miastach. Większość uczestników badania to studenci studiów I stopnia. Stanowili oni ponad 82% wszystkich ankietowanych, 15 % stanowili studenci studiów II stopnia natomiast pozostałe 3% to studenci jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich. Dominujący tryb studiów to stacjonarny, w którym studiowało ponad 85% ankietowanych. Mniejszość stanowili studenci niestacjonarni, często z grupy starszych roczników.
Najpopularniejszą opcją zakwaterowania wybieraną przez studentów jest wynajem mieszkania lub domu wspólnie z drugą osobą. Na taką formę zamieszkania zdecydowało się 42% ankietowanych studentów, 23% studentów wybrało wynajem pokoju w lokalu mieszkalnym/domu natomiast około 10% ankietowanych samodzielnie wynajmuje mieszkanie lub dom. 23% studentów korzysta z zakwaterowania w akademiku uczelnianym lub prywatnym. Te prowadzone przez uczelnie są zdecydowanie popularniejsze i bardziej dostępne.
Podobnie jak w ubiegłym roku, w przypadku prawie 30% studentów opłaty za zakwaterowanie mieściły się w przedziale od 750 do 1000 zł. Rośnie jednak udział respondentów deklarujących miesięczne koszty zakwaterowania we wszystkich kategoriach powyżej 1000 zł. Łącznie, taki poziom miesięcznych kosztów zamieszkania zadeklarowało w tegorocznej ankiecie 38% respondentów. W skali roku był to wzrost o 10 punktów procentowych.
Podobnie jak w latach poprzednich raport zawiera również informacje o istotnych dla studentów czynnikach, branych pod uwagę przy podejmowaniu przez nich decyzji o wyborze zakwaterowania. Czynnikiem najczęściej wskazywanym przez respondentów był naturalnie koszt najmu, jednak niewiele mniejsze znaczenie okazuje się mieć dostępność komunikacyjna lokalizacji oraz możliwość łatwego i szybkiego dostępu do uczelni. Nieco mniejsze, choć nadal wysokie znaczenie dla studentów okazały się mieć: standard lokalu czy poziom bezpieczeństwa.
W Raporcie „Studenci na rynku nieruchomości 2024” przedstawiono również szereg analiz dotyczących m.in.:
- standardu najmowanych nieruchomości,
- źródeł finansowania kosztów związanych z najmem nieruchomości,
- źródeł informacji o nieruchomościach przeznaczonych na wynajem,
- planów mieszkaniowych studentów,
a także zbiór najważniejszych informacji o najmie okazjonalnym, formie najmu stosunkowo rzadko wybierana przez studentów. Te formę zabezpieczenia lokum zadeklarowało w tegorocznej ankiecie zaledwie 11% respondentów.
Pełny Raport jest dostępny na stronie internetowej www.amron.pl
Kontakt dla mediów:
Jerzy Ptaszyński
|
Przemysław Barbrich
|
Dyrektor Działu Badań i Obsługi, Rynku Nieruchomości AMRON
|
Dyrektor Zespołu Komunikacji i PR, Związek Banków Polskich
|
[email protected]
|
[email protected]
|
tel. 723 723 753
|
tel. 660 763 831
|
***
Raport „Studenci na rynku nieruchomości 2024” został przygotowany przez Centrum AMRON we współpracy z zespołem Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Dane oraz komentarze zostały przygotowane przez Agnieszkę Zamkowską, Analityka Rynku Nieruchomości pod nadzorem Jerzego Ptaszyńskiego, Dyrektora Działu Badań i Obsługi Rynku Nieruchomości Centrum AMRON.
Analiza oparta została na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego wśród ponad 1000 studentów studiów I i II stopnia, kształcących się na studiach dziennych i zaocznych, w 14 polskich miastach akademickich. W Raporcie wykorzystano dane GUS.
***
Centrum AMRON to profesjonalny ośrodek analityczno-badawczy specjalizujący się w zagadnieniach związanych z rynkiem nieruchomości, działający w ramach struktury organizacyjnej Centrum Procesów Bankowych i Informacji Sp. z o.o. przy Związku Banków Polskich. Centrum AMRON zostało powołane do obsługi i rozwoju Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami – jedynej w Polsce ogólnopolskiej bazy danych o cenach i wartościach nieruchomości wyposażonej w zaawansowane funkcjonalności raportujące i analityczne.