• Aktualności
  • Wydarzenia
  • Spotkania w Ministerstwie Aktywów Państwowych
Wydarzenia
01.08.2024

Spotkania w Ministerstwie Aktywów Państwowych w sprawie wsparcia rozwoju zawodowego kobiet

Z inicjatywy Ministerstwa Aktywów Państwowych 18 lipca i 1 sierpnia odbyły się spotkania poświęcone wspieraniu rozwoju zawodowego kobiet i wdrożeniu dyrektywy Women on Boards w spółkach nadzorowanych przez MAP.

W drugim ze spotkań – oprócz gospodarza Jakuba Jaworowskiego, Ministra Aktywów Państwowych – wzięła udział Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości wraz z zespołem odpowiedzialnym za wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Women on Boards.
Z ramienia Związku Banków Polskich i działającego przy nim Komitetu ds. Diversity & Inclusion (D&I) w spotkaniach wzięły udział:

  • Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska ZBP
  • prof. Agnieszka Słomka-Gołębiowska, członkini Prezydium Komitetu ds. D&I, przewodnicząca Rady Nadzorczej mBanku
  • Dorota Węgrzyńska-Jarząbek, sekretarz Komitetu ds. D&I.


Głównym celem spotkań było powołanie grupy roboczej, która opracuje dobre praktyki i rekomendacje dotyczące wsparcia rozwoju zawodowego kobiet w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W skład grupy roboczej wejdą ekspertki i eksperci z organizacji pozarządowych, a wypracowane rekomendacje będą podstawą do dalszych działań MAP.

W ramach dobrych praktyk zostaną poruszone kwestie takie jak:

  • identyfikacja głównych wyzwań stojących przed kobietami w środowisku pracy wraz ze sposobami ich przezwyciężania
  • analiza krajowych i międzynarodowych doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie poprawy szans rozwojowych kobiet w spółkach Skarbu Państwa.

Punkt odniesienia przy opracowaniu dobrych praktyk może stanowić Raport pt. „Zarządzanie różnorodnością w bankach komercyjnych”. Jest to pierwszy sektorowy raport pokazujący, jak do kwestii zarządzania różnorodnością podchodzą banki komercyjne, w tym banki objęte nadzorem właścicielskim przez MAP (bezpośrednio oraz pośrednio).

Część druga Raportu poświęcona jest dobrym praktykom DEI (Diversity, Equity, Inclusion – różnorodność, równość i inkluzja) i rekomendacjom w tym obszarze. Zapraszamy do zapoznania się z treścią Raportu