Dokument stanowi wstępną identyfikację otoczenia prawno-regulacyjnego wpływającego na sposób rozumienia zjawiska greenwashingu na polskim i europejskim rynku finansowym w kontekście:
- kluczowych ram prawnych,
- rekomendacji i wytycznych instytucji publicznych, a także
- przypadków podejrzeń greenwashingu.
Analiza tych trzech wymiarów może stanowić podstawę do przedstawienia rekomendacji dla sektora bankowego, które będą wpływały na ustanowienie najlepszych standardów ograniczających ryzyko greenwashigu.
Intensywny rozwój regulacji z zakresu zrównoważonego finansowania, powstające reguły kwalifikacji danej działalności jako zrównoważonej środowiskowo (Taksonomia UE) czy też klasyfikacja pewnych typów inwestycji powoduje, że otoczenie prawne, w którym tworzone są produkty finansowe wspierające cele zrównoważonego rozwoju ulega znaczącej komplikacji. Nowe normy powstające w ramach zrównoważonego finansowania stanowią pionierskie rozwiązania legislacyjne w skali ogólnoświatowej, przez co ich interpretacja i wykładania stanowi poważne wyzwanie dla instytucji finansowych.
Założeniem jest ustawiczne rozwijanie i aktualizowanie tego dokumentu wraz z rozwojem wiedzy i legislacji z tego obszaru do czasu powstania wiążących przepisów prawa bądź wytycznych uprawnionych organów nadzoru.