Kalendarz wydarzeń

Prezes PKO BP o wspieraniu polskiej gospodarki przez banki

2017-02-06

"Każda duża instytucja, która funkcjonuje w danym kraju, w otoczeniu, w mieście, nie żyje sama dla siebie. Uważam, że jako największy bank w Polsce mamy pewne zobowiązania wobec kraju, samorządów i obywateli" – mówi w wywiadzie dla Magazynu Forbes Zbigniew Jagiełło, prezes banku PKO BP.

Zbigniew Jagiełło argumentuje, że dbałość o zrównoważony wzrost gospodarczy, wspieranie innowacyjności polskiej gospodarki to elementy strategii wspólnego wzrastania.

"Jesteśmy związani z polską gospodarką na śmierć i życie. Gdybyśmy działali w 20 krajach, to straty na którymś z rynków moglibyśmy odrobić na innym. A my jesteśmy w 100 proc. zależni od Polski i jeśli wspieramy nasz kraj, to dlatego, że na tym lepiej wyjdziemy. Skoro siła PKO BP bierze się z potencjału finansowego polskich firm i obywateli, chcemy im pomóc ją powiększać. Państwo oczekuje od nas zwiększania stopy oszczędności Polaków, która pozwoli nam udzielać więcej kredytów. A to przyczyni się do zwiększenia inwestycji i wzrostu gospodarczego. Rządowa strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zakłada ponadto wspieranie polskich małych i średnich firm. Chcemy się do tego przyczyniać, zwiększając finansowanie dla tego sektora gospodarki. Gdy ludzie zarobią więcej i będą zamożniejsi, to i do nas wróci więcej pieniędzy. Dlatego nasza strategia na najbliższe lata nosi tytuł „Wspieramy rozwój Polski i Polaków”. To, co jest korzystne dla polskiej gospodarki, jest też korzystne dla PKO Banku Polskiego. Jeśli PKO BP jest i chce być liderem polskiej bankowości, to ma jeszcze obowiązki wobec otoczenia, w którym funkcjonuje. Musimy wspierać stabilność polskiej gospodarki, polskich finansów i robimy to. Jeśli są sytuacje, w których nikt inny nie zrobi pewnych rzeczy, my to zrobimy. A nawet więcej"

O aktualnej sytuacji w sektorze bankowym, znaczeniu jego rentowności i stabilności na wypadek kryzysu, a także o możliwej w przyszłości konsolidacji na rynku bankowym i spojrzeniu na kwestię kredytów frankowych w całym wywiadzie z Prezesem PKO BP na stronach Forbesa