Kalendarz wydarzeń

Prezydencki projekt ustawy dot. pomocy frankowiczom - niesprawiedliwy i niebezpieczny

2019-01-29

W ocenie Związku Banków Polskich prezydencki projekt ustawy dot. pomocy frankowiczom jest zbyt liberalny. Pomoc powinna dotyczyć tylko osób, które mają trudności ze spłatą kredytu - mówił na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes ZBP Jerzy Bańka.

Przypomniał, że projektami ustaw dot. frankowiczów zajmowała się w ubiegłym tygodniu specjalna podkomisja, która po długiej dyskusji ostatecznie przyjęła prezydencki projekt ustawy wraz z 23 poprawkami zaproponowanymi przez Kancelarię Prezydenta.

Projekt ten zakłada zmiany polegające m.in. na liberalizacji zapisów w części dotyczących funduszów wsparcia, poprzez rozszerzenie możliwości pomocy, wydłużenie okresu i zwiększenie kwot wsparcia dla osób, które albo utraciły pracę albo posiadają  niskie dochody z różnych przyczyn, także losowych. ZBP wskazywał w swoich oświadczeniach, że wspiera takie działania jako, że w przypadku wieloletnich kredytów mieszkaniowych mogą  występować takie sytuacje - poinformował wiceprezes.

"Jednakże co do samego projektu w części dotyczącej wsparcia, w naszej ocenie, ta liberalizacja poszła za daleko. Tak na prawdę przeistacza się w swoiste rozdawnictwo cudzych pieniędzy, bowiem należy tak nazwać te przepisy, które odnoszą się do automatycznego umarzania dużych kwot pożyczek, które są i tak już nie oprocentowane, wieloletnie, co samo w sobie stanowi daleko idące wsparcie" - podkreślił Bańka.

W opinii prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza, projektowana ustawa nie może być niesprawiedliwa, przywilejująca  jedną grupę kredytobiorców. Z pośród prawie 2,4 mln kredytobiorców mieszkaniowych, więcej kłopotów ze spłatą kredytów mają ci co zaciągnęli je w złotówkach niż ci we frankach szwajcarskich. 

Jeśli mamy dokonywać zmian, opowiadamy się za mechanizmem wsparcia, ale trzeba najpierw dokonać analizy, jaka jest sytuacja klientów banków, bo w ostateczności to oni zapłacą za tę pomoc w postaci np. droższych usług bankowych - argumentował Pietraszkiewicz. 

"Według naszych analiz, ten projekt (prezydencki wraz z 23 poprawkami) jest niesprawiedliwy i niebezpieczny dla stabilności sektora bankowego i dla finansowania rozwoju polskiej gospodarki"  powiedział prezes ZBP.

Według szacunków pomoc frankowiczom będzie obciążeniem dla banków w wysokości 2,5-3,2 mld zł rocznie. (PAP)

Materiały do pobrania