• Dla Banków
  • Ekonomia i regulacje
Dla Banków

Ekonomia i regulacje

Działalność

Zespół Ekonomiczno-Regulacyjny

Zespół Ekonomiczno-Regulacyjny zajmuje się okresową oceną sytuacji ekonomicznej sektora bankowego w Polsce, wpływem nowych regulacji ekonomicznych na sytuację banków oraz przedstawia propozycje rozwiązań służących lepszemu wykorzystaniu potencjału ekonomicznego banków.

Publikacje

Strategie stóp procentowych w bankowości

ObrazPublikacja „Strategie stóp procentowych w bankowości” przygotowana została z okazji Forum Bankowego 2017, organizowanego przez Związek Banków Polskich. Monografia porusza ważną problematykę stóp procentowych o ponadczasowym i bardzo aktualnym znaczeniu, zarówno dla teorii jak i praktyki bankowej. W ostatniej dekadzie szczególnego znaczenia nabrały realizowane przez większość banków centralnych polityki niskich a nawet zerowych stóp procentowych. To znalazło swoje odzwierciedlenie w sferze realnej. Pojawiło się wiele publikacji, które poświęcono zagadnieniom stóp procentowych. Wciąż jednak niewystarczająco wiele opracowań podejmuje problematykę wpływu strategii stóp procentowych na wyniki finansowe banków oraz na zachowania klientów banków wobec stosowanych przez nie strategii stóp procentowych.

Książka „Strategie stóp procentowych w bankowości” wnosi nowe wartości poznawcze, a wyniki w niej zawarte poszerzają wiedzę w zakresie dotyczącym zarządzania ryzykiem stóp procentowych. Przedmiotowe opracowanie charakteryzuje się aktualnością tematu i oryginalnością, które dzięki bazowaniu na dostępnej, aczkolwiek wciąż ograniczonej wiedzy, uzupełnione jest o interesujące wnioski mające znaczenie dla praktyki w dyscyplinie finanse. Treści rozdziałów tworzących to zbiorowe opracowanie bazują na starannie dobranym i obszernym materiale źródłowym świadczącym o bardzo dobrym rozeznaniu autorów w przedmiotowej tematyce.

Cena jednostkowa książki wynosi 50 PLN

Wyzwania regulacyjne wobec doświadczeń globalnego kryzysu finansowego

ObrazNiniejsza publikacja stanowi próbę identyfikacji przez reprezentantów polskiego świata nauki zajmujących się tematyką rynków finansowych najważniejszych problemów i rozwiązań, które powinny stać się przedmiotem szczególnego zainteresowania prawodawców w najbliższym okresie oraz wskazania obszarów wymagających specjalnego zainteresowania Polski z racji specyfiki naszej gospodarki na tle innych krajów Unii Europejskiej.

W 2011 r. jednym z kluczowych tematów obrad Forum Bankowego organizatorzy uczynili przyszły kształt regulacji ostrożnościowych dla banków. Ostatni rok obfitował w prezentacje wielu nowych propozycji rozwiązań regulacyjnych, takich jak zmiany w systemie gwarantowania depozytów, zmiany w nadzorze bankowym w Europie, nowe wymogi kapitałowe w ramach tzw. Bazylei III, zasady zarządzania kryzysowego w systemie finansowym. Wiele różnych inicjatyw wymaga jednak spójnego i krytycznego spojrzenia pod względem efektywności proponowanych narzędzi i całościowego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa rynków finansowych i podmiotów lokujących na nich swoje środki finansowe.

Niniejsza publikacja stanowi próbę poszukiwania najważniejszych obszarów regulacyjnych, które powinny być na nowo określone w najbliższych miesiącach, w okresie specyficznym przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze, doświadczenia zagraniczne pokazały, iż w wielu obszarach normy regulacyjne obecnie stosowane wobec banków są niewystarczające i wymagają korekt lub uzupełnienia. Po drugie, w II połowie 2011 r. Polska obejmie rotacyjne przywództwo w Unii Europejskiej i na ten okres wyznaczono w UE podjęcie kluczowych decyzji dotyczących kształtu kluczowych regulacji dla sektora finansowego, w tym tzw. Bazylei III. Polska musi być dobrze przygotowana do tych wyzwań. Po trzecie, debatując o nowych regulacjach Europejczycy powinni pamiętać o zróżnicowaniu gospodarek poszczególnych państw , o różnym poziomie zamożności ich obywateli i firm, ale też o zróżnicowanym poziomie rozwoju ich sektorów bankowych. Nie zawsze jednolite rozwiązania regulacyjne są konieczne i optymalne dla stabilnego rozwoju.

Osoby zainteresowane nabyciem książki proszone są o kontakt z p. Katarzyną Pawlik (adres e-mailowy: katarzyna@zbp.pl).

Cena jednostkowa książki wynosi 75,60 PLN.

Polski sektor bankowy w perspektywie roku 2030

Obraz„Polski sektor bankowy w perspektywie roku 2030” jest już drugą publikacją przygotowaną z okazji dorocznej konferencji pod nazwą Forum Bankowe. W ogłoszonym przez Rząd raporcie „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe” nie rozwinięto szerzej kwestii finansowania i jego roli w realizacji sformułowanych celów rozwojowych naszego kraju. Jednak bez odpowiednich źródeł i sposobów sfinansowania, osiągnięcie skoku cywilizacyjnego nie będzie możliwe. Na zaproszenie ZBP swe refleksje nad przyszłością polskiego sektora bankowego opracowało kilkunastu znanych ekonomistów polskich.

Osoby zainteresowane nabyciem książki proszone są o kontakt z p. Katarzyną Pawlik (adres e-mailowy: katarzyna@zbp.pl).

Cena jednostkowa książki wynosi 42 PLN.

Globalny kryzys finansowy i jego konsekwencje w opiniach polskich ekonomistów

ObrazW 2009 r. ZBP wydał   książkę poświęconą przyczynom i konsekwencjom kryzysu finansowego na świecie. Publikacja ta jest pierwszym zwartym opracowaniem poświęconym tej problematyce, jakie ukazało się w Polsce. W książce zawarto opinie przedstawione przez kilkunastu wybitnych polskich ekonomistów. Patronem publikacji jest firma Ernst &Young. Opracowanie zostało przygotowane na doroczną konferencję Forum Bankowe.

Osoby zainteresowane nabyciem książki proszone są o kontakt z p. Katarzyną Pawlik (adres e-mailowy: katarzyna@zbp.pl).

Cena jednostkowa książki wynosi 31,50 PLN.