Niniejsza publikacja stanowi próbę identyfikacji przez reprezentantów polskiego świata nauki zajmujących się tematyką rynków finansowych najważniejszych problemów i rozwiązań, które powinny stać się przedmiotem szczególnego zainteresowania prawodawców w najbliższym okresie oraz wskazania obszarów wymagających specjalnego zainteresowania Polski z racji specyfiki naszej gospodarki na tle innych krajów Unii Europejskiej.
W 2011 r. jednym z kluczowych tematów obrad Forum Bankowego organizatorzy uczynili przyszły kształt regulacji ostrożnościowych dla banków. Ostatni rok obfitował w prezentacje wielu nowych propozycji rozwiązań regulacyjnych, takich jak zmiany w systemie gwarantowania depozytów, zmiany w nadzorze bankowym w Europie, nowe wymogi kapitałowe w ramach tzw. Bazylei III, zasady zarządzania kryzysowego w systemie finansowym. Wiele różnych inicjatyw wymaga jednak spójnego i krytycznego spojrzenia pod względem efektywności proponowanych narzędzi i całościowego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa rynków finansowych i podmiotów lokujących na nich swoje środki finansowe.
Niniejsza publikacja stanowi próbę poszukiwania najważniejszych obszarów regulacyjnych, które powinny być na nowo określone w najbliższych miesiącach, w okresie specyficznym przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze, doświadczenia zagraniczne pokazały, iż w wielu obszarach normy regulacyjne obecnie stosowane wobec banków są niewystarczające i wymagają korekt lub uzupełnienia. Po drugie, w II połowie 2011 r. Polska obejmie rotacyjne przywództwo w Unii Europejskiej i na ten okres wyznaczono w UE podjęcie kluczowych decyzji dotyczących kształtu kluczowych regulacji dla sektora finansowego, w tym tzw. Bazylei III. Polska musi być dobrze przygotowana do tych wyzwań. Po trzecie, debatując o nowych regulacjach Europejczycy powinni pamiętać o zróżnicowaniu gospodarek poszczególnych państw , o różnym poziomie zamożności ich obywateli i firm, ale też o zróżnicowanym poziomie rozwoju ich sektorów bankowych. Nie zawsze jednolite rozwiązania regulacyjne są konieczne i optymalne dla stabilnego rozwoju.
Osoby zainteresowane nabyciem książki proszone są o kontakt z p. Katarzyną Pawlik (adres e-mailowy: katarzyna@zbp.pl).
Cena jednostkowa książki wynosi 75,60 PLN.